Skutki uboczne u 150 osób zaszczepionych preparatem AstraZenecka

„Grypopodobne objawy wystąpiły u 150 członków personelu medycznego we Francji po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19”- poinformowała francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM)

Kilka szpitali wstrzymało szczepienia tym preparatem. Kilka dni po pierwszych szczepionkach brytyjskiej firmy AstraZeneca we Francji, wielu pracowników służby zdrowia zgłosiło silne skutki uboczne: gorączka, bóle głowy, ból mięśni.

Kilka szpitali w zachodniej Francji podjęło decyzję o rozłożeniu w czasie kampanii szczepień. Szpitale w Breście i Morlaix w zachodnim regionie Bretanii zgłosiły, że  „wysoki odsetek zaszczepionych osób, u których wystąpiły skutki uboczne” – podaje portal informacyjny Le Télégramme. Od 20 do 25% zaszczepionego personelu w Breście musiało wziąć wolne w pracy.

Szpital Saint-Lô w Normandii zawiesił w czwartek szczepienia swoich pracowników, które rozpoczęły się dzień wcześniej. „Stawia nas to w trudnej sytuacji, gdyż całego zespołu szczepionego tego samego dnia, a 15% zespołu ma objawy poszczepienne” – powiedziała francuskiej agencji informacyjnej AFP Mélanie Cotigny, rzecznik prasowy szpitala.

Cedric Arbieux, ordynator Szpitala Uniwersyteckiego w Rennes i specjalista od chorób zakaźnych przyznał, że pierwsza dawka szczepionki AstraZeneca może wywoływać skutki uboczne podobne do objawów grypy, jak gorączkę, dreszcze i zmęczenie, ale są to niegroźne objawy w porównaniu z tym, co może wywołać zakażenie koronawirusem. Jego zdaniem, szczepionka jest gorzej tolerowana przede wszystkim przez personel w wieku ok. 35 lat. „Jednak dzień po zaszczepieniu efekty uboczne znikają – stwierdził dr Arbieux w rozmowie ze stacją France 3” – podaje portal głos.pl.

Szczepionka Astra Zeneca to szczepionka wektorowa, w przeciwieństwie od szczepionek Pfizera i Moderny, które należą do typu mRNA. Zawiera zmodyfikowanego wirusa, nie jest to jednak koronawirus, ale adenowirus.

Szczepionka pobudza układ immunologiczny (naturalny układ obronny organizmu) do wytwarzania przeciwciał oraz wyspecjalizowanych białych krwinek, które zwalczają wirusa, tym samym zapewniając ochronę przed COVID-19. Żaden ze składników tej szczepionki nie może powodować COVID-19. Brytyjska szczepionka jest jak dotąd najtańsza ze wszystkich dopuszczonych na światowe rynki. Może też być przechowywana w temperaturze bliskiej zeru stopni, stąd ubogie kraje wiążą z nią duże nadzieje.

AL

źródło: www.rfi.fr/en/france, głos.pl

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię