Perseverence wyląduje dziś na Czerwonej Planecie

Po trwającym ponad pół roku locie na Marsie wyląduje łazik planetarny Perseverance. To najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. W czasie dwuletniej misji będzie pobierał próbki i poszukiwał śladów życia na Czerwonej Planecie.

Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wyląduje w marsjańskim kraterze Jezero.
Perseverance wleci w atmosferę Czerwonej Planety z prędkością prawie 20 tysięcy kilometrów na godzinę, po czym dzięki silnikom hamującym i dużemu spadochronowi, zwolni niemal do zera. Lądowanie zaplanowano na 14:55 czasu chicagowskiego.

Łazik Perseverance jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.

Na pokładzie łazika znajdują się trzy chipy komputerowe z nazwiskami 11 milionów osób, które wzięły udział w akcji „Wyślij swoje imię na Marsa”. Dołączono do nich aluminiową płytkę o wymiarach 8 na 13 centymetrów z wygrawerowaną Laską Eskulapa na cześć pracowników służby zdrowia walczących z pandemią koronawirusa.

Więcej informacji na www.nasa.gov/perseverance

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię