Biały Dom zaniepokojony „szczepionkową dyplomacją” Rosji i Chin

fot.YouTube

Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie używaniem przez Rosję i Chiny szczepionek na Covid-19 do osiągania celów dyplomatycznych. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że pomoc w szczepieniach innym krajom powinna odbywać się przez instytucje międzynarodowe.

Poproszona o komentarz do decyzji niektórych państw europejskich takich jak Węgry czy Słowacja o pozyskaniu szczepionek na Covid-19 z Rosji oraz Chin, Jen Psaki stwierdziła, że decyzje w tej sprawie należą do poszczególnych krajów. „Jesteśmy jednak zaniepokojeni próbami używania szczepionek jako narzędzia w dyplomacji przez Rosję i Chiny” – dodała rzeczniczka Białego Domu.

Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone wspierają szczepienia za granicą w ramach międzynarodowych projektów takich jak COVAX i prowadzą dwustronne rozmowy z partnerami USA.

Zaznaczyła jednak, że głównym celem prezydenta Joe Bidena jest zaszczepienie w pierwszej kolejności wszystkich Amerykanów. „To jest nasz priorytet ale pozostajemy zaangażowani w działania międzynarodowych organizacji oraz bezpośrednie rozmowy z wieloma krajami” – dodała.

Jen Psaki powstrzymała się od oceny czy oferując szczepionki na Covid-19 Moskwa i Pekin chcą pomóc Europie czy pogłębić podziały w Unii Europejskiej.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię