Agnieszka Holland otrzymała Czeskiego Lwa za film „Szarlatan”

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała Czeskie Lwy, nagrody za najważniejsze dokonania ubiegłego roku. W kategorii najlepsza reżyseria statuetkę otrzymała Agnieszka Holland za swój film „Szarlatan”.

Nagrodę w imieniu polskiej reżyserki odebrał scenarzysta „Szarlatana” Marek Epstein. Agnieszka Holland w zaprezentowanym nagraniu podziękowała czeskim akademikom, a także producentom i współtwórcom filmu. „Reżyser jest tak dobry jak ludzie, z którymi pracuje” – powiedziała reżyserka. „Przede wszystkim dziękuję aktorom, bo to oni są sercem tego filmu. Dziękuję wam i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w ciemnych salach, a publiczność będzie nas oglądać” – powiedziała Agnieszka Holland.

Biograficzny „Szarlatan” opowiada historię zielarza i uzdrowiciela Jana Mikolaszka, w którego wcielił się Ivan Trojan. Film ten jest czeskim kandydatem do Oscara. Czeskiego Lwa otrzymał również w kategoriach: najlepszy film, zdjęcia, dźwięk i męska rola pierwszoplanowa. Najwięcej statuetek Czeskiego Lwa, sześć, zdobyła „Kraina cienia” Bohdana Slamy.

Tegoroczne „Czeskie Lwy” przyniosły kilka nowości. Po raz pierwszy wręczono nagrody za najlepszy film animowany i najlepszy film krótkometrażowy. 28. gala rozdania statuetek, zorganizowana w praskim Rudolfinum, w związku z restrykcjami sanitarnymi odbyła się bez udziału publiczności.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię