CDC: Nowe wytyczne dotyczące noszenia masek u osób zaszczepionych

Nowe wytyczne Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wskazują na to, że osoby zaszczepione, nie noszące masek mogą bezpiecznie przebywać ze sobą w zamkniętym pomieszczeniu. Jednak w miejscach publicznych powinny nadal nosić maski.

Wiele osób z niecierpilowością oczekiwało na tego typy rekomendacje. „Jeśli ty, twój przyjaciel czy członek najbliższej rodziny jesteście zaszczepieni, możecie zjeść razem kolację bez noszenia masek i utrzymywania dystansu społecznego” – przekazała w poniedziałek dyrektor CDC Rochelle Walensky.

Wytyczne mówią również, że zaszczepione osoby starsze mogą odwiedzać niezaszczepione dzieci lub wnuki, o ile nie należą one do grup ryzyka. Termin „w pełni zaszczepieni” oznacza, że minęły dwa tygodnie od otrzymania ostatniej dawki szczepionki – przekazało CDC. W przypadku szczepionek opracowanych przez Modernę i grupę Pfizer-BioNTech dwa tygodnie po drugiej dawce. W kwestii niedawno dopuszczonej do obrotu szczepionki Johnson & Johnson dwa tygodnie po pierwszym zastrzyku.

CDC zaleca również, aby osoby zaszczepione nie musiały poddawać się kwarantannie ani testom, jeśli będą miały kontakt z osobą chorą na COVID-19, a nie wystąpią u nich żadne objawy. Walensky podkreśla, że do tej pory niewielki procent amerykańskiego społeczeństwa przyjął szczepionkę, dlatego nadal trzeba zachowywać środki ostrożności w miejscach publicznych.

„Chociaż nowe wytyczne są pozytywnym krokiem, wiele osób musi zostać jeszcze w pełni zaszczepionych, zanim wszyscy będą mogli przestać stosować większość środków ostrożności związanych z COVID-19. Ważne jest, aby do tego czasu przestrzegać tych zasad i chronić osoby, które nie przyjęły jeszcze szczepionki” – powiedziała dyrektor CDC.

Walensky zwróciła również uwagę, że istnieje „niewielkie ryzyko”, że zaszczepione osoby mogą zarazić się łagodniejszą lub bezobjawową chorobą i potencjalnie przenieść wirusa na niezaszczepionych. Urzędnicy zdrowia publicznego ostrzegają społeczeństwo, aby nie popadało w samozadowolenie z powodu malejącej liczby przypadków COVID-19, gdyż nadal pozostaje niezwykle wysoka.

Do tej pory tylko około 9 procent społeczeństwa zostało w pełni zaszczepionych. Prezydent Biden zapewnił, że do końca maja będzie wystarczająca ilość dawek dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić.

AL

Po śmierci 49-latki wstrzymali szczepienia preparatem AstraZeneki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię