We Francji rozpoczęła się wycinka stuletnich dębów na odbudowę katedry Notre-Dame

fot.YouTube

We Francji rozpoczęła się wycinka stuletnich dębów na odbudowę katedry Notre-Dame. Drzewa te zostaną wykorzystane do odtworzenia iglicy i transeptu świątyni zniszczonej w pożarze w 2019 roku. Wycinka dębów ma potrwać do końca marca.

Rekonstruktorzy Notre-Dame dokonali selekcji ponad tysiąca dębów mierzących co najmniej dwadzieścia metrów wysokości i metr średnicy. Drzewa te pochodzą przede wszystkim z lasów w regionie Wschodnim, Burgundii, regionie Île-de-Francje oraz kraju Loary. Najstarsze – ponad dwustuletnie dęby wycięto w lesie Bercé w departamencie Sarthe. W XVII wieku drzewa z tego dawnego królewskiego lasu używane były do budowy okrętów dla francuskiej marynarki wojennej.

Wycinka dębów zakończy się przed początkiem wiosny. Drewno będzie potem schło przez 18 miesięcy, po czym stolarze zaczną wycinać elementy na rekonstrukcję iglicy i transeptu katedry. Jesienią tego roku rozpocznie się selekcja mniejszych drzew przeznaczonych na odbudowę dachu katedry Notre-Dame.

Obecnie w paryskiej katedrze trwają prace nad konsolidacją i czyszczeniem budynku. Według francuskich władz, świątynia zostanie otwarta dla wiernych w 2024 roku, jednak prace nad rekonstrukcyjne nie będą wtedy zakończone. Po pożarze w 2019 roku prezydent Francji Emmanuel Macron obiecywał, że katedra Notre-Dame zostanie odbudowana w pięć lat.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię