Dlaczego Biden wygrał wybory? Ilu Amerykanów popiera prezydenta?

fot. print screen/ YouTube

Prezydent Joe Biden cieszy się wysokim poparciem wśród społeczeństwa – dużo wyższym niż jego poprzednik. Dlaczego? Ma to związek ze kryzysem Covid-19 i tym w jaki sposób sobie z nim radzi.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos, Biden cieszy się 58-procentową poparciem wśród wyborców. Największe poparcie jakim cieszył się były prezydent wynosiło zaledwie 49-procent. Miało to miejsce w styczniu 2020 roku,  po pierwszym wyroku uniewinniającym w sprawie impeachmentu w Senacie – pisze dziennik The Hill.

Wielu ekspertów uważa, że Trump przegrał z powodu pandemii jaka szalała w roku wyborczym. Część społeczeństwa była zawiedziona w jaki sposób były prezydent walczył z kryzysem zdrowotnym. W zeszłym miesiącu Tony Fabrizio, były główny ankieter Trumpa, opublikował 27-stronicowy raport z kampanii, w którym większość winy za przegraną urzędującego prezydenta zrzucił na jego reakcję na pandemię koronawirusa. Również Politico upatruje tu powodu przegranej Trumpa. Z raportu wynika, że większość wyborców wyraziła dezaprobatę dla jego poczynań w sprawach pandemii.

Nie ma wątpliwości, że wynik wyborów w 2020 roku w przeważającej mierze jest rezultatem kryzysu zdrowotnego. Ma też związek z zapewnieniami ówczesnego kandydata, że pokona on wirusa – podsumowuje The Hill.

Czytaj również: Zdawał na prawo jazdy 162 razy. To rekord

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Biden mówił o kryzysie związanym z koronawirusem przez pryzmat jedności i wspólnego poświęcenia: „Moi drodzy Amerykanie, w pracy, która jest przed nami, będziemy potrzebowali siebie nawzajem. Będziemy potrzebowali wszystkich naszych sił, aby wytrwać w tej mrocznej zimie. Wkraczamy w być może najtrudniejszy i najbardziej zabójczy okres dla wirusa. Musimy odłożyć na bok politykę i wreszcie stawić czoła tej pandemii jako jeden naród.”

Jak pisze The Hill nowe badania opinii publicznej przeprowadzone przez Morning Consult wskazują na wyraźną poprawę nastrojów społecznych i nadzieje związane ze szczepionką: „Dwa i pół miesiąca po wprowadzeniu szczepionki na COVID-19 opinia publiczna znacznie się poprawiła, choć nadal chce, aby proces ten przebiegał szybciej… 57 proc. dorosłych twierdzi, że ich zdaniem wprowadzenie szczepionki było skuteczne. W styczniu było ich tylko 39 proc.”

ABC News donosi, że „ponad dwie trzecie Amerykanów (68 procent) akceptuje podejście Bidena do pandemii. Popiera je też 35 proc. Republikanów, 67% Niezależnych i ogromna liczba Demokratów ( 98 proc.)”

AL

źródło: The Hill

Chicago: Awantura o pomnik. Interweniuje Chorwacja

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię