Totalny lockdown w Polsce. Wiemy, od kiedy

Polski rząd zdecydował na przywrócenie większości obostrzeń na poziomie ogólnokrajowym. Zamknięte zostają hotele, za wyjątkiem tych robotniczych, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, obiekty sportowe, baseny, solaria, sauny. Dzieci z klas 1-3 do 9 kwietnia bedą uczyły się zdalnie.

Oznacza to, ze restrykcje obowiązujące w czterech województwach zostają rozciągnięte na cały kraj. Ograniczenia wejdą w życie od soboty.  „Analizując sytuację w innych województwach, widzimy, że w całym kraju sytuacja się pogarsza. Z naszego punktu widzenia decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski. Nie będą różnicowały regiony” – poinformował Minister Zdrowia Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ostrzegł również, że Polska jest na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to będziemy zamykać zupełnie wszystko” – oświadczył.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przywrócenie liczby łóżek do poziomu z czasów drugiej fali pandemii.  Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że główną przyczyną rozwoju trzeciej fali pandemii jest brytyjska mutacja, której procentowy udział osiągnął już 52 procent.

Szef resortu zdrowia wskazał, że ten wzrost jest „szalenie” dynamiczny, bo w połowie stycznia było to jeszcze 5 procent. „Mieliśmy regularny przyrost co dziesięć dni o około pięć procent. Teraz mamy 52 procent. Ta mutacja w pewnym sensie wypiera inne mutacje, z którymi mamy do czynienia” – przekazała.

Czytaj również: Europejska Agencji Leków: “Nie ma dowodów na to, by AstraZeneca powodowała zakrzepy krwi”

Adam Niedzielski zaapelował do pracodawców, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną. Podkreślił, że przemieszczanie się pracowników może przyczyniać się do rozwoju pandemii w Polsce. „Martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się, co widać codziennie rano chociażby po korkach na drogach. Dlatego chciałem serdecznie zaapelować do wszystkich pracodawców, a w imieniu premiera zwracam się do pracodawców publicznych: urzędów oraz organów reprezentujących państwo do tego, żeby w miarę możliwości przejść na prace zdalną” – mówił minister zdrowia.

Minister dodał, że nauka w klasach 1-3 będzie wyłącznie zdalna. Minister przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzje dotyczące  szkół, „najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I–III”.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 tysiącach 52 nowych zakażeniach koronawirusem. Według danych resortu, od wczoraj zmarły 453 zakażone osoby, a wyzdrowiało 6 001 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, natomiast 350 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię