Sekretarz obrony USA z niezapowiedzianą wizytą w Afganistanie

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się w Kabulu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Jak poinformowała strona afgańska, rozmowy dotyczyły przebiegu procesu pokojowego oraz nasilenia się walk w tym kraju.

Niezapowiadana wizyta szefa Pentagonu, której szczegóły były utajnione do ostatniej chwili, przypada na kilka tygodni przed planowanym wycofaniem się ostatnich żołnierzy Stanów Zjednoczonych na mocy porozumienia zawartego z talibami w zeszłym roku. W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden powiedział jednak, że termin wycofania uzgodniony na 1 maja będzie „trudny” do dotrzymania, co wywołało oburzenie talibów, którzy ostrzegli, że Waszyngton będzie „odpowiedzialny za konsekwencje”.

W ramach porozumienia talibowie zobowiązali się między innymi do podjęcia rozmów pokojowych z negocjatorami rządu afgańskiego, ale nie na tym polu poczynili prawie żadnych postępów, zaś walki się zaogniły – szczególnie na obszarach wiejskich.
Kontekstem wizyty szefa Pentagonu, który służył w Afganistanie jako dowódca dywizji od września 2003 do sierpnia 2005 roku, jest również impas w procesie pokojowym.
Wcześniej amerykański minister obrony był w Indiach. Ze swoim odpowiednikiem rozmawiał na temat rozwoju współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię