Szczęśliwy partner, zdrowy organizm

Optymizm rodzi optymizm. Naukowcy odkryli potencjalny związek między małżeństwem z optymistyczną osobą, a zapobieganiem demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Dzięki zdrowszemu środowisku w domu nasz organizm jest również zdrowszy.

„Spędzamy dużo czasu z naszymi partnerami” – powiedział William Chopik, asystent profesora psychologii i współautor badania z Michigan State University.

„Twój partner może zachęcić cię do ćwiczeń, zdrowszego odżywiania, przypomnieć o przyjęciu leku. Gdy twój partner jest optymistycznie nastawiony do życia i zdrowy zaraża cię tym samym. W rzeczywistości żyjesz dłużej i żyjesz dłużej odsuwając czynniki ryzyka prowadzące do choroby Alzheimera, demencji i pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem”, dodał profesor Chopik.

W badaniach wzięło udział 4 500 par, których zdrowie i zachowania w związku partnerskim były śledzone przez osiem lat. Mimo że cechę optymizmu dziedziczy się, Chopik po ośmiu latach badań twierdzi, że istnieją dowody na to, że jest to cecha, którą można również w sobie wytrenować, Badanie wykazało, że przebywając w optymistycznym środowisku, z optymistyczną osobą i chęcią wyrobienia w sobie pozytywnego nastawienia nawet osoba, która zawsze widzi szklankę w połowie pustą może zbudować w sobie optymizm.”

10 objawów, których nigdy nie powinieneś lekceważyć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię