Łukaszenka oskarża Polskę „rażące próby gloryfikowania bandytów i zbrodniarzy wojennych”

Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej polityce zagranicznej Białorusi wiele miejsca poświęcił relacjom z Polską. Oskarżył Warszawę o wspieranie białoruskiej opozycji, a polskich żołnierzy wyklętych nazwał bandytami.

Prezydent Białorusi powiedział, że polityczne relacje z Polską nigdy nie były łatwe. Stwierdził, że deklarowana jeszcze w czerwcu ubiegłego roku przez polskie władze gotowość wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Mińska zamieniła się na oskarżenia o sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i wspieranie polityków opozycyjnych oraz udzielanie schronienia „zdrajcom i ekstremistom”.

Łukaszenka nawiązując do obchodzenia przez Polaków na Białorusi Dnia Żołnierzy Wyklętych oświadczył, że ostatnią kroplą która przepełniła czarę goryczy stały się – jak się wyraził – „rażące próby gloryfikowania bandytów i zbrodniarzy wojennych, organizowanie dla białoruskiej młodzieży w Brześciu”, a w Grodnie „udział destrukcyjnej grupy etnicznych Polaków pod wodzą niektórych postaci” w niedozwolonej akcji.

Łukaszenka stwierdził, że Mińsk nigdy nie wypominał „okupacji znacznej części terytorium Białorusi przez Polskę w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ale najwyraźniej nadszedł czas, aby powrócić do tego tematu i szczegółowo go przestudiować z udziałem historyków i politologów, co, nawiasem mówiąc, już zaczęliśmy robić” – stwierdził białoruski polityk.

IAR

Artyści wspominają Krzysztofa Krawczyka

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię