„Coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku między szczepionką AstraZeneki, a zakrzepami”

fot.YouTube

Przedstawiciel Europejskiej Agencji Leków (EMA) powiedział w wywiadzie, że jest związek między podaniem szczepionki firmy AstraZeneka przeciwko covid-19, a zakrzepami.

„Obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki (przeciw COVID-19), a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”- przekazał w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero przedstawiciel EMA do spraw szczepionek Marco Cavaleri.

Cavaleri powiedział, że jest jasne iż taki związek istnieje, choć nie jest pewne co konkretnie jest jego przyczyną. „Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że ma związek ze szczepionką”Odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet, wyjaśniając, że są „dalekie od zakończenia”. „Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki” Zasugerował, że w ciągu najbliższych godzin Agencja wyda w tej sprawie oficjalny komunikat.

Czytaj rownież: Floryda wolna od paszportów covidowych

W połowie marca Europejskiej Agencji Leków informowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. „Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka”. Przekonywała, że korzyści z zaszczepienia preparatem AstraZeneka przewyższają ryzyko, ale dochodzenie w sprawie skutków ubocznych trwa. „Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – oświadczyła dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke

„Musimy poznać fakty” – powiedziała wtedy szefowa unijnej agencji w odpowiedzi na wątpliwości części unijnych krajów, które wstrzymały podawanie preparatów AstraZeneki w związku z pojawieniem się przypadków zakrzepów krwi u niektórych zaszczepionych osób.

AL

Floryda: Toksyczne ścieki zrzucane do zatoki Tampa. Chcą uniknąć katastrofy

9 nowych potencjalnych metod leczenia COVID-19

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię