Spada liczba aresztowań i deportacji nielegalnych imigrantów

Pod rządami prezydenta Joe Bidena znacznie spadła liczba osób aresztowanych i deportowanych za nielegalne przebywanie w USA. Jest to wynikiem wprowadzonych przez administrację Bidena ograniczeń w zakresie egzekwowania przepisów imigracyjnych i celnych.

W marcu 2021 r. ICE aresztowało 2214 nielegalnych imigrantów. Dla porówniania w grudniu, ostatnim pełnym miesiącu urzędowania Trumpa aresztowano 6 679 osób.

W areszcie ICE również przebywa mniej imigrantów niż ubiegłych latach. Dla porówniania w marcu obecnego roku średnia dzienna populacja osób przetrzymywanych przez ICE wynosiła 15 914. W roku 2020 średnia dobowa populacja wynosiła 33 724, a w 2019 – 50 165.

Spadła również ilość deportacji. W zeszłym miesiącu agencja deportowała 2886 osób, w porównaniu z 5838 w grudniu i 10 353 w październiku.

Po podpisaniu nakazów wykonawczych przez prezydenta Bidena dotyczących imigracji, agencja wprowadziła wytyczne dotyczące egzekwowania prawa dostosowane do nowych potrzeb, powracając do środków z czasów administracji Obamy. Środki te oparte były na systemie priorytetowym zamiast na bardziej agresywnym podejściu przyjętym za rządów Trumpa.

Nowe wytyczne koncentrują uwagę na aresztowaniach i egzekwowaniu przepisów wśród nielegalnych imigrantów, którzy „stanowią zagrożenie lub są przestępcami a nie dziećmi czy babciami”, jak to powiedział jeden z urzędników ICE. Dodał, że wytyczne mają na celu „skoncentrowanie zasobów na najpilniejszych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem narodowym i publicznym oraz problemem z zabezpieczeniem granic”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię