SpaceX Elona Muska wygrał kontrakt na budowę statku kosmicznego

SpaceX Elona Muska wygrał kontrakt na budowę statku kosmicznego, który zabierze astronautów na Księżyc

NASA wybrała SpaceX Elona Muska do budowy statku kosmicznego, który zabierze astronautów na Księżyc po raz pierwszy od ostatniej misji Apollo. Kontrakt opiewa na 2,9 milarda dolarów. Nowo zbudowany statek kosmiczny będzie służył do przenoszenia astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca podczas nowej misji Artemis, która ma się rozpocząć w 2024 roku.

„Jesteśmy przekonani, że współpraca NASA ze SpaceX pomoże nam osiągnąć misję Artemis. Nie możemy się doczekać kontynuacji naszej pracy w kierunku wysłania astronautów na Księżyc, a w konsekwencji przygotowania do kolejnego gigantycznego skoku w kierunku Marsa” – powiedziała Lisa Watson-Morgan, kierownik programu w NASA nadzorująca Kontrakt SpaceX.

Kontrakt SpaceX dotyczy lotu bez załogi i pojedynczego lądowania z załogą. Oczekuje się, że program NASA Artemis rozpocznie swoją pierwszą podróż bez załogi albo jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego roku, używając potężnej rakiety zwanej Space Launch System do napędzania kapsuły Oriona, w której będą siedzieć przyszli astronauci, podczas podróży na Księżyc i z powrotem.

Statek kosmiczny nowej generacji – Starship, który firma buduje w Boca Chica w Teksasie będzie w stanie przewozić załogę astronautów i 100 ton ładunku. Statek kosmiczny ma za pomocą swoich głównych silników obniżyć się na twardą powierzchnię, taką jak Księżyc czy Mars. Jak do tej pory dwie próby lądowania Starship zakończyły się powodzeniem – 3 i 30 marca, ale tuż po lądowaniu statek dwukrotnie stanął w promieniach.

Oczekuje się, że każde uruchomienie Space Launch System będzie kosztować ponad 1 miliard USD. Ponieważ Starship został zaprojektowany tak, aby w pełni nadawać się do ponownego użycia, jego koszty będą znacznie tańsze od statku używanych w innych misjach.

NASA coraz częściej polega na prywatnych firmach zakresie przewożenia ludzi, ładunków i robotów odkrywczych w kosmos. Firma Muska pokonała oferty dwóch innych firm starających się o kontrakt. Blue Origin, kontrahenta obronnego z Huntsville w stanie Alabama i Dynetics Jeffa Bezosa, dostawcę sprzętu zbrojeniowego.

Przedstawiciele NASA powiedzieli, że Blue Origin, Dynetics i inne firmy będą mogły ubiegać się o przyszłe misje lądowania na Księżycu.
Budżet Bidena na rok 2022 obejmuje 24,7 miliarda dolarów przeznaczonych dla NASA. W zeszłym miesiącu prezydent mianował byłego senatora Billa Nelsona na szefa NASA.

APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię