Dramatyczna sytuacja epidemiczna w Indiach. „Wirus połyka mieszkańców jak potwór”

Minionej doby w Indiach zachorowało 352 tysiące osób. To czwarty raz w ciągu tygodnia, kiedy Indie biją własny rekord zakażeń. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna. W szpitalach w Delhi i w innych miastach brakuje miejsc dla chorych, kończą się też zapasy tlenu. Media informują tymczasem, że zarówno ceny leków jak i tlenu na czarnym rynku poszybowały w górę.

W mediach społecznościowych ni brakuje relacji jak zrozpaczeni krewni błagają o tlen przed szpitalami lub płaczą na ulicy za bliskimi, którzy zmarli nie doczekawszy się na leczenie.

Kryzys jest najbardziej widoczny w przepełnionych indyjskich cmentarzach i krematoriach, a także w relacjach rodzin pacjentów umierających w drodze do szpitali z powodu braku tlenu. Na cmentarzach w stolicy kraju, New Delhi, zaczyna brakować miejsca.

„Wirus połyka mieszkańców naszego miasta jak potwór” -podsumował jeden z urzędników miejskich.

Obecnie krematoria  są zmuszone, aby pomijać  indywidualne ceremonie i rytuały pogrzebowe „Po prostu palimy ciała w miarę ich napływu” – powiedział Sharma. „To tak, jakbyśmy byli w samym środku wojny”.

Indie po raz kolejny pobiły własny, tragiczny rekord w liczbie nowych zakażeń. Państwa Zachodu oferują pomoc dla najbardziej dotkniętego obecnie kraju na świecie. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy oraz Unia Europejska zaoferowały już pomoc dla Indii. W ostatnim czasie naukowcy w Indiach wykryli nowy, bardzo zakaźny wariant wirusa. Wiadomo już, że pojawił się on także w kilku innych krajach, ostatnio m.in. w Grecji.

Czytaj również: 35 lat od wybuchy w Czarnobylu. Jak wygląda Prypeć?(Zdjęcia) 

Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności, w ramach którego wyśle do Indii tlen i środki medyczne do walki z COVID-19.  Swoją pomoc zapowiedziały również Stany Zjednoczone, które rozważają wysłanie do Indii 30 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, która nie została zatwierdzona do użycia na ich terytorium.

Wsparcie deklarują również Niemcy i Wielka Brytania. Londyn wyśle około 600 urządzeń medycznych, w tym kompresory tlenu i respiratory ze swoich rezerw. Pierwszy transport ma dotrzeć do New Delhi we wtorek.

Obawy przez nowym wariantem koronawirusa

Tymczasem Niemcy zamykają się dla podróżnych z Indii. „Do kraju będą mogli wjechać tylko niemieccy obywatele”– poinformował minister zdrowia Jens Spahn. Nowa odmiana koronawirusa- indyjska- dziesiątkuje obywateli tego kraju. „Bardzo obawiamy się nowej mutacji koronawirusa wykrytej w Indiach. Aby nie zagrozić naszemu programowi szczepień, podróże z tego kraju zostaną znacząco ograniczone”– powiedział Jens Spahn dziennikowi „Funke”.

Naukowcy piszą o wyodrębnieniu się w Indiach wariantu B.1.617 – czyli tak zwanej indyjskiej mutacji koronawirusa. Jak podaje szwajcarskie Federalne Biuro Zdrowo Publicznego, może on być potencjalnie groźny nawet dla pacjentów zaszczepionych na COVID-19 i ozdrowieńców.

Od poniedziałku od Niemiec będą wpuszczani z Indii tylko obywatele niemieccy. Minister powiedział też, że Indie mają być uznane przez Berlin za „strefę mutacji wirusa”. Podróżni będą testowani przed odlotem z Indii do Niemiec i natychmiast po przylocie obejmowani 14-dniową kwarantanną.

Szwajcaria dodała Indie do listy krajów wysokiego ryzyka. Turyści z tego kraju będą musieli poddać się kwarantannie po przekroczeniu szwajcarskiej granicy. Rozporządzenie zacznie obowiązywać w poniedziałek – poinformowało szwajcarskie Federalne Biuro Zdrowia Publicznego.

AL

źródło IAR, WGN TV

Biden ogłosi nowe wytyczne dotyczące noszenia masek

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię