Rosyjskie MSZ nie przedłuży akredytacji korespondentowi TVP

Rosyjskie MSZ nie przedłuży dziennikarskiej akredytacji korespondentowi Telewizji Polskiej. Pracujący w Moskwie dziennikarz Tomasz Jędruchów dowiedział się, że po wygaśnięciu służbowej wizy, nie dostanie kolejnej.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, jest to odpowiedź Moskwy na decyzję polskich władz, które w marcu wpisały reportera rosyjskiej telewizji państwowej Jewgienij Reszetniewa na listę osób niepożądanych.

Przedstawiciele kierownictwa służb prasowych rosyjskiego MSZ przekazali korespondentowi Telewizji Polskiej swoją decyzję ustnie. Wiza służbowa Tomasza Jędruchowa wygasa 1 września i najpóźniej tego dnia powinien on opuścić Rosję, w której kierował placówką korespondencką Telewizji Polskiej od 2016 roku.

Decyzja rosyjskiego MSZ jest związana z wpisaniem przez władze Polski reportera rosyjskiej telewizji państwowej na listę osób niepożądanych. Polska dyplomacja w specjalnym komunikacie podała, że obywatel Rosji Jewgienij Reszetniew „przedstawiający się jako reporter rosyjskiej telewizji, prowadził działalność wykraczającą poza ramy pracy dziennikarza”.

Według Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Reszetniew „gromadził informacje wykorzystywane do rosyjskich działań przeciwko Polsce, w tym działań o charakterze dezinformacji”. Na wniosek szefa SKW reporter rosyjskiej telewizji państwowej został objęty pięcioletnim zakazem wjazdu do Polski i trzyletnim do strefy Schengen.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię