Zatrzymano neonazistę grożącego politykom

W Berlinie zatrzymano neonazistę podejrzanego o wysyłanie listów z pogróżkami do polityków. 53-letni mężczyzna sympatyzował z rozbitą dziesięć lat temu grupą terrorystyczną NSU.

Autor posługiwał się pseudonimem „NSU 2.0” nawiązując do siatki terrorystycznej „Narodowosocjalistyczne Podziemie” wykrytej w 2011 roku dzięki udaremnieniu napadu na bank. Według wstępnych ustaleń zatrzymany był bezrobotny i wcześniej karany za szereg przestępstw.

53-letni mężczyzna jest podejrzany o wysyłanie politykom i dziennikarzom listów o treści rasistowskiej. W ciągu minionych trzech lat rozesłał ponad sto maili, faksów i SMS-ów do co najmniej trzydziestu osób. Niektórym z nich groził śmiercią.

Prokuratura ustaliła, że dane adresatów pogróżek wyciekły z serwerów heskich komisariatów. W związku ze skandalem rok temu do dymisji podał się szef policji w Wiesbaden Udo Münch. Zwolniono także kilku podległych mu funkcjonariuszy.
Od tamtej pory media rozpisywały się o „neonazistowskich komórkach” w niemieckiej policji. Okazało się jednak, że autor listów działał sam i nigdy nie był policjantem, ciesząc się za to bogatą wiedzą o programowaniu i technologiach.

Dziś po południu minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zamierza przedstawić statystyki przestępstw o podłożu neonazistowskim w 2020 roku.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię