Pierwszy kraj na świecie dopuszcza szczepionkę dla dzieci od 12 roku życia

Kanada zezwoliła na stosowanie szczepionki firmy Pfizer przeciwko koronawirusowi u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jest to pierwszy kraj, który zdecydował się na taki krok.

Ministerstwo zdrowia Kanady podjęło decyzję na podstawie danych z badań klinicznych przeprowadzanych w tej grupie wiekowej. „Po kompleksowej ocenie i niezależnej naukowej analizie istniejących danych, Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że szczepionka jest bezpiecznym i efektywnym sposobem profilaktyki COVID-19 także u dzieci w wieku 12-15 lat „  czytamy w oświadczeniu.

W badaniu klinicznym, które oceniło bezpieczeństwo i skuteczność preparatu wzięło udział 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. W grupie dzieci, które otrzymały pełne szczepienie Pfizerem, nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19. Z kolei w grupie, której podano placebo, odnotowano 18 infekcji koronawirusem. Próba z udziałem dorosłych była znacznie większa i liczyła ponad 43 tysiące uczestników.

Czytaj również: Polski serial podbija świat

Kiedy ruszają szczepienia?

Stan Alberta, który ma najwyższy wskaźnik infekcji w kraju, przekazał, że będzie oferował szczepionki dla osób powyżej 12 roku życia od poniedziałku.

W Kanadzie odnotowano ponad 1,2 miliona przypadków zakażenia koronawirusem, z czego około 20% dotyczyło osób poniżej 19 roku życia. Ryzyko, że dzieci zachorują lub umrą na Covid-19 jest niewielkie, podczas całej pandemii bardzo rzadko wymagały one leczenia szpitalnego.

Co z innymi producentami szczepionek?

Pfizer nie jest jedynym, który testuje swoje testują szczepionki na dzieciach. Moderna i Johnson & Johnson testują obecnie swoje preparaty na osobach w wieku 12-18 lat. Wyniki badań Moderna spodziewane są na dniach. Trwają także badania na młodszych dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

AL

Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii przeznaczyli na ogromną kałamarnicę

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię