Za kilkanaście tygodni przez Polskę przejedzie Ekspres Łączący Europę

Za kilkanaście tygodni przez Polskę przejedzie pociąg nazywany Ekspresem Łączącym Europę (Connecting Europe Express). Akcja, w której uczestniczą spółki PKP, organizowana jest w ramach Europejskiego Roku Kolei.

O sztandarowym projekcie opowiada dyrektor brukselskiego biura Polskich Kolei Państwowych Tomasz Lachowicz. „To bardzo cenna inicjatywa, w którą zaangażowane są spółki PKP. Pociąg będzie podróżował od Bałkanów przez wschodnie i centralne kraje Unii Europejskiej, również przez Europę Zachodnią aż do Półwyspu Iberyjskiego. Zatrzyma się między innymi w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Będzie można podziwiać różne rodzaje wagonów, między innymi będzie wagon kolei szwajcarskich, tak zwany wagon alpejski z przeszklonym dachem” – powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Lachowicz.

Europejski Rok Kolei w ramach którego przez kontynent przejedzie unijny ekspres, zainaugurowano pod koniec marca. Dyrektor brukselskiego biura PKP podkreślił, że to bardzo ważna inicjatywa, bo pozwala przybliżyć walory podróżowania kolejami, także na trasach międzynarodowych.

Prezes spółki PKP LHS Zbigniew Tracichleb podkreślił, że Europejski Rok Kolei to znakomita okazja, żeby przypomnieć, że koleje to zrównoważona i bezpieczna mobilność. „Przykład spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa pokazuje, że kolej może być nowoczesna, rentowna i ekologiczna. Korzystając z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego kontynuujemy modernizację linii, żeby zwiększyć ilość przewożonych towarów. Dzięki temu coraz więcej ładunków trafia z dróg na kolej ograniczając tym samym negatywny wpływ transportu drogowego na środowisko” – powiedział prezes Zbigniew Tracichleb. Dodał, że LHS modernizuje lokomotywy, by obniżyć poziom hałasu i wspiera projekty społeczno-naukowe z Roztoczańskim Parkiem Narodowym.

Europejski Rok Kolei pozwala uświadomić społeczeństwu walory i przewagi kolei nad innymi gałęziami transportu – to z kolei komentarz prezesa spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Macieja Lignowskiego. Należy ona do największych przewoźników pasażerskich w Polsce i jest dominującym operatorem w województwie pomorskim. Maciej Lignowski powiedział, że mimo trudności z pandemią kolej zmienia się pozytywnie, jest bardziej przyjazna dla pasażera i dla środowiska. „Jako zarząd spółki wspólnie z naszymi współpracownikami przewidzieliśmy szereg działań i wydarzeń wpisujących się w inicjatywę Roku Kolei, które pozwolą jeszcze bardziej przybliżyć kolej trójmiejskiej społeczności, oraz wszystkim podróżnym przyjeżdżającym do naszego regionu. Naszym celem jest podkreślenie ekologiczności, bezpieczeństwa podróży, oraz coraz lepszej jakości usług świadczonych przez naszą spółkę. Chcemy pokazać, że podróż koleją po prostu się opłaca” – dodał prezes trójmiejskiej SKM.

Europejski Rok jest po raz pierwszy poświęcony kolei. Według ostatnich założeń unijnych regulacji i strategii dla niskoemisyjnej mobilności kolej ma być wiodącą gałęzią transportu Unii Europejskiej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię