W Kanadzie aresztowano polskiego pastora

Artur Pawłowski, polski pastor z Calgary, został aresztowany i oskarżony o organizowanie nielegalnego spotkania w kościele.

Jego problem z władzami rozpoczął się w Wielkanoc, kiedy podczas nabożeństwa do kościoła Calgary’s Street Church wtargnęła policja próbując wstrzymać mszę i wyrzucić jej uczestników z kościoła. Według policji, wielkanocna msza naruszyła limit osób ustanowiony ze względu na panującą pandemię.

Podczas nabożeństwa wielkanocnego, policja została wezwana do kościoła z powodu doniesień, że Pawłowski „nie stosuje się do rządowych przepisów dotyczących zdrowia publicznego COVID-19 ustanowiony przez rząd Alberty podczas fali zakażeń wariantami COVID-19”. Pawłowski został oskarżony o odprawienie nabożeństwa przekraczającego limity osób, które mogą wziąć udział osobiście we mszy. Podczas konfrontacji z policją w wielkanocny weekend, pastor Pawłowski wielokrotnie nazywał policję i inspektora zdrowia publicznego „nazistami” i „gestapo” domagając się od nich opuszczenia budynku.

W wideo nagranym podczas kwietniowej konfrontacji słychać pastora mówiącego, aby opuścili natychmiast posesję: „Natychmiast opuść tę posiadłość. Nie chcę niczego słyszeć… od razu. Na zewnątrz! Opuść tę posiadłość… natychmiast, dopóki nie wrócisz z nakazem.”

„Wynoś się z tej posesji, naziści” – kontynuował Pawłowski, „Naziści nie są tu mile widziani. Gestapo jest tu zabronione”.

Po tej wymianie funkcjonariusze opuścili budynek bez incydentu, aby w zeszłą sobotę powrócić z nakazem aresztowania za „naruszenie limitów COVID-19 na zgromadzenia ustanowione nowym orzeczeniem sądowym”.

Pastor Artur Pawłowski, szef Calgary’s Street Church w Albercie, i jego brat Dawid Pawłowski zostali aresztowani i oskarżeni o „zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia” – podała policja Calgary w oświadczeniu.

Nagranie wideo z aresztowania ukazuje kilka policyjnych pojazdów zaparkowanych na ulicy przed budynkiem oraz funkcjonariuszy pod rękę wynoszących braci Pawłowskich w kajdankach. W nagraniu również słychać, jak jeden z obserwatorów zajścia mówi: „Wstydźcie się, to nie są komunistyczne Chiny. Czy nie macie rodziny i dzieci? Co stało się z – Boże, zachowaj nasz kraj wspaniały i wolny?” .
Zdanie to pochodzi z hymnu Kanady: God keep our land glorious and free! O Canada, we stand on guard for thee. O Canada, we stand on guard for thee.

Od początku wprowadzenie restrykcji związanych z COVID-19, Pawłowski regularnie przemawiał na wiecach przeciw maskom w Calgary. W zeszłym roku został ukarany grzywną za nieprzestrzeganie ograniczeń COVID-19 na wcześniejszym etapie pandemii.

Wprowadzone prawa kowidowskie nakazują, aby w kościołach frekwencja była poniżej 15% liczby miejsc siedzących i wymagają noszenia masek przez osoby uczestniczące we mszy. Przedstawiciel policji powiedział, że „ważne jest, aby zrozumieć, że organy ścigania uznają chęć ludzi do uczestniczenia w zgromadzeniach opartych na wierze i prawie do protestu. Jednak, gdy znajdujemy się w środku globalnej pandemii, wszyscy musimy przestrzegać nakazów zdrowia publicznego w celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia”.
Artur Pawłowski urodził się 28 marca 1973 roku w Kożuchowie. Do Kanady wyemigrował w 1995 roku. Jest polsko-kanadyjskim protestanckim pastorem zboru Cave of Adullam w Calgary oraz założycielem i pastorem Street Church Ministries, gdzie prowadzi działalność kaznodziejską na wolnym powietrzu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię