USA- dokończymy budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Uroczystość rozpoczęcia budowy bazy Tarczy Antyrakietowej w Redzikowie w 2016 roku.

Departament Obrony USA zapewnia, że budowa bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie postępuje i zostanie dokończona.

W oświadczeniu dla Polskiego Radia rzecznik Pentagonu podpułkownik Anton Semelroth poinformował, że uruchomienie tarczy spodziewane jest nie wcześniej niż w 2022 roku.

„Stany Zjednoczone są zdecydowane dokończyć rozmieszczanie europejskiego systemu obrony antybalistycznej (EPAA), będącego wkładem w system obrony NATO, który ma chronić oddziały sojusznicze w Europie przed takimi krajami jak Iran” – napisał rzecznik Pentagonu w oświadczeniu dla Polskiego Radia.

Budowa bazy Tarczy Antyrakietowej w Redzikowie w 2019 roku.

Anton Semelroth dodał, że baza naziemnego systemu Aegis w Redzikowie jest w budowie ale uruchomienie zdolności bojowych tarczy nastąpi nie wcześniej niż w 2022 roku. „Choć budowa bazy napotkała na trudności, w tym miesiącu zamontowano anteny radaru systemu obrony rakietowej SPY-1, a kolejne elementy uzbrojenia będą instalowane w tym roku, co dowodzi, iż USA są zdecydowane uruchomić ten ważny system bojowy tak szybko, jak to możliwe” – stwierdził rzecznik Pentagonu przypominając, że baza w Redzikowie ma być uzupełnieniem elementów systemu Aegis zlokalizowanych w Rumunii oraz na okrętach stacjonujących w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Rocie w Hiszpanii.

Czytaj również: Co dziwi Polaków w USA?

Anton Semelroth dodał, że działania USA i NATO związane z obroną rakietową nie są wymierzone w Rosję i że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie stanowi zagrożenia dla rosyjskiego strategicznego arsenału odstraszania.

DOGE-1 Misja na Księżyc zostanie opłacona przez Dogecoin. Kto za tym stoi?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię