Nowy program społeczno-gospodarczy PiS – Polski Ład – szczegóły

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało „Polski Ład”- nowy społeczno-gospodarczy program partii rządzącej na okres po-Covidowy.

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że „Polski Ład” ma pomóc w realizacji aspiracji Polaków i podkreślał, że program jest oparty na tradycyjnych polskich wartościach i społecznym solidaryźmie.

Zgodnie z zapowiedziami, program „Polski Ład” dotyczy 10 obszarów:

 1. Plan na zdrowie,
 2. Uczciwa praca-godna płaca,
 3. Dekada rozwoju,
 4. Rodzina i dom w centrum życia,
 5. Polska – nasza ziemia,
 6. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
 7. Dobry klimat dla firm,
 8. Czysta energia-czyste powietrze,
 9. CyberPoland 2025,
 10. Złota jesień życia.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że zgodnie z tym planem emerytury do 2,5 tysiąca złotych oraz płaca minimalna nie bedą opodatkowane. Zapowiedział również podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Wyjaśnił, że „do pięciu tysięcy złotych różnica będzie odczuwalna. Natomiast ci, którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tysiąca miesięcznie, będą mieli – niewielką – ale dopłatę, czyli zmniejszenie podatku”. Jarosław Kaczyński zapowiedział również wprowadzenie jednolitego modelu umów o pracę i likwidację tak zwanych „śmieciówek”. Zapowiedział również aktywną politykę prodemograficzną. Jej kluczowym elementem będzie pomoc finansowa dla rodziców wciągu pierwszych trzech lat po urodzeniu dziecka. Wyniesie ona 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Jarosław Kaczyński zapowiedział także dopłaty do kredytów hipotecznych dla rodzin z dziećmi. Jak wyjaśnił „dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka 20 tysięcy kredytu zostanie spłacone przez państwo, od trzeciego dziecka 60 tysięcy, razem nawet do 160 tysięcy złotych”. Polski Ład obejmuje również procesy inwestycyjne i modernizacyjne w służbie zdrowia. Zagwarantować je ma podnoszenie nakładów PKB na służbę zdrowia- do 6 procent w 2023 roku i 7 procent w 2027 roku. „Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem”– jak mówił Jarosław Kaczyński, będzie to oznaczało około 200 miliardów złotych. Mają powstać Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia. Lider PiS zapowiedział koordynację leczenia w onkologii i kardiologii, a także dalszą cyfryzację sektora. Wskazał na konieczność takiej reorganizacji służby zdrowia, żeby działała na trzech poziomach – „najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie – jeżeli jest taka potrzeba albo od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją – karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu”.

Wskazywał też na potrzebę zwiększenia kadry lekarzy. „Musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz(…). To dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia” – mówił. Kolejnym obszarem Nowego Ładu będą obszary wiejskie. Prezes PiS zadeklarował, że zrównanie szans między mieszkańcami miast i wsi było i jest jednym z głównych celów jego ugrupowania. Jak mówił, nowy program zawiera liczne udogodnienia dla rolników i osób mieszkających poza dużymi ośrodkami. Dodał, że „Polski Ład” zakłada m.in. o 10 procent wyższy zwrot za akcyzę od hektara. „Uprościmy w radykalny sposób wszelkie procedury i biurokrację, która jest związana z prowadzeniem produkcji rolnej. Począwszy na rejestracji maszyn, a skończywszy na wnioskach o dopłaty i podatkach” – podkreślił. Wskazał również na konieczność eliminacji wykluczenia komunikacyjnego i zapewnienia połączeń kolejowych między małymi miastami i wsiami, w tym możliwość łączenia biletów kolejowo-autobusowych. Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w programie nauczania historii w szkołach średnich. Jak wyjaśnił, nauka będzie się odbywała w dwóch nurtach, uczniowie poznają historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będą przeznaczone 2-3 godziny lekcyjne w tygodniu. Dodał, że Zjednoczona Prawica przygotowuje również programy, które pozwolą młodzieży zapoznawać się z Polską lokalną i polską kulturą. Polski Ład zakłada również inwestycje w kulturę- powstaną nowe muzea. „W tej chwili jest ich w realizacji około stu. Ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnych zachodniej Europy. Będziemy odbudowywali zabytki, zamki, Pałac Saski. Zbudujemy nowe teatry, choćby nowe pomieszczenia, nowy gmach dla Opery Królewskiej” – mówił prezes PiS. .
Jarosław Kaczyński zapowiedział także przygotowanie ustawy zapewniającej status artysty zawodowego. „To jest grupa licząca około 60 tysięcy artystów, którzy mają bardzo trudną sytuację. Często brak uprawnień emerytalnych, brak składek i jakichkolwiek dochodów. Chcemy, by to się zmieniło, by możliwość twórczości się rozszerzyła i zmieniła się pozycja społeczna tych ludzi” – podkreślał.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że celem Polskiego Ładu jest szybka ścieżka na drodze do odbudowy kraju po okresie pandemii.

Wskazał na filary ogłoszonego programu:

 • służbę zdrowia,
 • system podatkowy,
 • program senioralny,
 • mieszkalnictwo i
 • inwestycje.

Do najważniejszych założeń programu premier zaliczył:

 • przeznaczenie 7 procent PKB na służbę zdrowia do 2027 roku,
 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych,
 • podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych,
 • dodatek 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko,
 • emeryturę do 2500 złotych bez podatku,
 • zapewnienie przez państwo do 100 tysięcy złotych wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy,
 • pozwolenie na budowę domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia i biurokratycznej mitręgi, jedynie na podstawie zgłoszenia,
 • w zależności od liczby dzieci w rodzinie umorzenie kredytów hipotecznych nawet do 150 tysięcy złotych ,
 • w ciągu kilku lat inwestycje warte 650 miliardów złotych,
 • zakończenie rozbudowy siatki dróg ekspresowych i autostrad,
 • zrównanie dopłat dla rolników do średniej unijnej, inwestycje w obszarze klimatu.
 • Premier przyznał, że program „Mieszkanie Plus” nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, ale przedstawione propozycje doprowadzą za kilka lat do budowy 300 tysięcy mieszkań rocznie. Podkreślił znaczenie klasy średniej dla rozwoju gospodarczego kraju, dlatego – jak powiedział – złożone propozycje w tej dziedzinie mają charakter „wolnościowy”.
  Na koniec zaapelował do rodaków, aby „wzięli swój los we własne ręcę”.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała prorodzinny charakter programu Polski Ład.

Mają składać się nań :

 • emerytury do 2,5 tysiąca złotych wolne od podatku,
 • dla osób w wieku emerytalnym chcących kontynuować pracę zawodową – zerowy PIT,
 • zagwarantowanie przez państwo wkładu własnego na kupno mieszkania,
 • program ” żłobek w każdej gminie”,
 • darmowe badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży,
 • profilaktyczne badania dla osób powyżej 40 roku życia,
 • w każdej szkole pomoc psychologiczna dla dzieci zmuszonych do nauki zdalnej.

Na konwencji wystąpili również pozostali liderzy partii Zjednoczonej Prawicy- Porozumienia i Solidarnej Polski – Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

 • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Propozycja zakłada, że decyzja sądowa o wypłacie alimentów zapadnie w ciągu 14 dni. Zbigniew Ziobro powiedział, że uproszczona zostanie także procedura ubiegania się o alimenty. „Trzeba będzie jedynie wydrukować z internetu prosty formularz, wypełnić go i dołączyć do niego akt urodzenia dziecka” – powiedział. To wystarczy – jak wskazał – aby w ciągu 14 dni sąd wydał decyzję alimentacyjną. Jego zdaniem, będzie to kolejna wielka zamiana, która poprawi los polskich dzieci i ich matek.
 • Lider Solidarnej Polski zapowiedział także podwyższenie kar za gwałt i pedofilię.

Minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin zapowiedział projekt ustawy o bonie mieszkaniowym. Będzie go można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Jarosław Gowin powiedział, że bon nie będzie obwarowany dodatkowymi kryteriami, wysokość dofinansowania będzie uzależniona od liczby członków rodziny. Pieniądze będą większe dla osób z niepełnosprawnością.
Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział także, że rząd wesprze budowę mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Będzie się można ubiegać o dofinansowanie w kwocie do 60 procent wartości inwestycji.

W czasie prezentacji Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali program społeczno – gospodarczy „Polski Ład”. Podpis pod deklaracją programową złożyli:

 • prezes PiS Jarosław Kaczyński,
 • premier Mateusz Morawiecki,
 • marszałek Sejmu Elżbieta Witek,
 • prezes Porozumienia Jarosław Gowin i
 • prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

„Bardzo się cieszę, bardzo dziękuję. dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, ze to będzie szeroki program, program zjednoczonej Prawicy, coraz bogatszej, coraz mocniejszej” – powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

IAR/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię