Niemiecki minister finansów: „globalny podatek w połowie 2021 roku”

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz jest przekonany, że już niebawem dojdzie do porozumienia w sprawie globalnego podatku dla wielkich korporacji. Reformie podatkowej sprzeciwiały się dotychczas takie kraje, jak Irlandia i Luksemburg.

Po spotkaniu z ministrami z innych państw strefy euro, minister finansów Olaf Scholz mówił o „prawdziwym przełomie” w sporze wokół jednolitego podatku. „Niektórzy partnerzy stawiali opór, lecz dzięki wsparciu prezydenta USA Joe Bidena jest szansa na porozumienie na poziomie globalnym już w połowie roku” – oświadczył wicekanclerz.

Wcześniej agencje informowały, że Joe Biden zaproponował minimalną stawkę podatkową na poziomie 15 procent. Była to odpowiedź na przedstawiony ostatnio przez Komisję Europejską projekt reformy, przewidujący jednolite zasady odprowadzania podatków przez wielkie globalne koncerny. Sprzeciw wyrażały dotąd głównie takie kraje, jak Luksemburg i Irlandia, czerpiące wymierne korzyści z przyciągania intratnymi schematami podatkowymi.

„Jasne przepisy w tej sprawie zapewnią wreszcie bardziej sprawiedliwy podział praw do opodatkowania między państwami naszej wspólnoty, jej obywatelom zaś przejrzystą wiedzę o podatkach płaconych przez duże firmy” – zaznaczył Olaf Scholz.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię