Naukowcy opracowali nieinwazyjny test na wykrycie raka pęcherza

Badania dokonane przez grupę naukowców z Stony Brook University udowodniły, że keratyna 17 może być użyta jako biomarker raka pęcherza.

Doktor Kenneth Shroyer i jego grupa opracowała nowatorski test przesiewowy moczu, który wykorzystuje białko, keratynę 17 (K17), jako biomarker raka ujawniając obecność nowych lub nawracających przypadków raka pęcherza moczowego.

Czytaj również: Czy koronawirus wymknął się z laboratorium w Wuhan?

Według American Cancer Society każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 81 000 przypadków raka pęcherza moczowego. Wykrycie raka pęcherza moczowego lub raka urotelialnego (UC) jest często trudne, kosztowne i wymaga inwazyjnych testów. Nowa metoda, oparta na wykrywaniu K17 w próbkach moczu, może pomóc w kierowaniu leczeniem poprzez poprawę dokładności diagnostycznej.

„Ważne jest znalezienie nowych biomarkerów, aby dokładniej wykrywać UC, ponieważ standardowe metody stosowane w większości laboratoriów cytologicznych opierają się głównie na mikroskopijnych szczegółach, które nie zawsze wyraźnie odróżniają raka od komórek łagodnych” – wyjaśnia dr Shroyer.

Naukowcy wykazali, że test moczu K17 wykrył UC w 35 na 36 , czyli 97 procent przypadków, które zostały potwierdzone biopsją, w tym 100 procent przypadków z wysokim stopniem UC.

Zobacz: Koktajl na promienną skórę

Na podstawie tych wyników i innych ustaleń opartych na testach autorzy wnioskują, że test K17 jest bardzo czułym i specyficznym testem diagnostycznym do wstępnego badania przesiewowego i wykrywania nawrotów we wszystkich stopniach raka urotelialnego, który jest najczęstszym typem raka pęcherza moczowego.

Dr Shroyer i jego koledzy uważają, że potencjał tego testu jako nieinwazyjnego sposobu wykrywania UC pomoże zmienić nie tylko praktyki diagnostyczne, ale także wcześniejsze interwencje terapeutyczne i prognozy dotyczące UC.

Test K17 jest rozwijany komercyjnie przez KDx Diagnostics, Inc., start-upową firmę biotechnologiczną, która posiada licencję z The Research Foundation dla The State University of New York.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię