Amerykanie chcą, aby Biden był twardy wobec Putina

Większość Amerykanów obwinia Rosję za ataki hakerskie i chce, aby prezydent Joe Biden zajął twarde stanowisko wobec prezydenta Władimira Putina. Tak wynika z sondażu ośrodka YouGov na zlecenie telewizji CBS przeprowadzonego przed szczytem przywódców USA i Rosji w Genewie.

Według sondażu trzy czwarte Amerykanów obwinia Rosję za cyberataki na infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych oraz ingerencję w amerykańskie wybory. 70 procent uważa, że Rosja stara się podważyć działania NATO. 28 procent badanych jest zdania, że Moskwa wykazuje wolę współpracy z USA na arenie międzynarodowej.

58 procent Amerykanów oczekuje, że Joe Biden zaprezentuje w Genewie twarde stanowisko wobec Władimira Putina, 42 procent wolałoby, aby prezydent wykazał wolę współpracy.

Za priorytetową kwestię w relacjach amerykańsko-rosyjskich badani uważają ataki hakerskie na USA dokonywane z terytorium Rosji (41 proc.). W następnej kolejności są: rosyjska presja wobec sąsiednich krajów (19 proc.) oraz ingerencja w amerykańskie wybory (16 proc.). Tylko jeden na dziesięciu Amerykanów pozytywnie ocenia prezydenta Władimira Putina, 56 procent negatywne. Jedna trzecia mieszkańców USA nie ma wyrobionej opinii na temat rosyjskiego przywódcy.

Czytaj również: 13 ciekawostek na temat Putina

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka  z prezydentem Rosji w środę.

Joe Biden i Władimir Putin spotkają się jutro w luksusowej Villa la Grange nad jeziorem Genewskim. Okolica została zamknięta i zabezpieczona przez wojsko, teren otacza wysoki metalowy płot. W czasie spotkania w żadnym miejscu nie będzie można podejść do brzegu jeziora. Lokalne władze wezwały mieszkańców, by w miarę możliwości jutro pracowali z domu. W mieście od dziś planowane są manifestacje w obronie więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Dokładna agenda spotkania Biden-Putin nie jest jeszcze znana, nie jest planowana wspólna konferencja prasowa prezydentów. Joe Biden mówił w ostatnich dniach, że „nie szuka konfliktu z Rosją, ale że Ameryka odpowie, jeśli Rosja będzie kontynuowana szkodliwe działania, oraz że Stany nie zawiodą w obronie Sojuszu Północnoatlantyckiego i demokratycznych wartości”.

IAR/AL

Wieloryb połknął poławiacza homarów. “Chciał mnie pożreć”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię