Amazon niszczy miliony sztuk niesprzedanych towarów

fot.wikipedia

Amazon, największy na świecie detalista internetowy, co roku niszczy miliony niesprzedanych produktów – wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy ITV News w Wielkiej Brytanii.

Są to rzeczy nowe i nieużywane. „Ogólnie rzecz biorąc, 50 procent wszystkich przedmiotów jest nieotwartych. Druga połowa to zwroty w dobrym stanie” – przekazał stacji były pracownik Amazona, który chce pozostać anonimowy.

Dziennikarzom ITV News udało się z ukrycia sfilmować, co Amazon robi w swoim magazynie w Dunfermline w Szkocji. Wśród niszczonych zapasów znalazły się przedmioty takie jak telewizory, laptopy, drony, suszarki do włosów, słuchawki z najwyższej półki, dyski komputerowe, mnóstwo książek, tysiące ochronnych na twarz – wszystko posegregowane w pudełkach z napisem „zniszcz” – ujawnia nagranie.

Prawie wszystkie produkty mogłyby zostać przekazane organizacjom charytatywnym lub potrzebującym. Zamiast tego są one wrzucane do ogromnych pojemników, przewożone przez ciężarówki i wyrzucane do centrów recyklingu lub, co gorsza, na wysypiska śmieci -pisze ITV News.

Sam Chetan Welsh z organizacji charytatywnej Greenpeace zajmującej się ochroną środowiska uważa, że odkrycie jest szokujące. „Jest to niewyobrażalna ilość niepotrzebnych odpadów. To szokujące, że firma pozbywającą się zapasów w ten sposób. Rzeczy, które są wielorazowego użytku, nieużywane trafiają prosto z lini produkcyjnej do kosza.(…) Rząd (Wielkiej Brytanii)musi wkroczyć i natychmiast wprowadzić odpowiednie przepisy” – powiedział w rozmowie z ITV News.

Czytaj również: Dokąd na weekend w pobliżu Chicago? Polecamy super miejscówki (WIDEO)

Dlaczego firma niszczy  setki tysięcy produktów ?

Jak się okazuje powodem ma być brak miejsca na magazynie. Wielu sprzedawców decyduje się na przechowywanie swoich produktów w ogromnych magazynach Amazona.
Ale im dłużej towary pozostają niesprzedane, tym więcej firma płaci za ich przechowywanie. Po prostu taniej wychodzi pozbycie się towaru, zwłaszcza zza oceanu, niż jego dłuższe przechowywanie.

To, co robi Amazon nie jest nielegalne. W odpowiedzi na wyniki śledztwa ITV News, firma wydała oświadczenie. Pracujemy nad tym, aby osiągnąć cel nieutylizowania żadnych towarów i naszym priorytetem jest odsprzedaż, oddawanie do organizacji charytatywnych lub recykling niesprzedanych produktów.

Firma zaznaczyła jednocześnie, że żadne produkty nie są kierowane na wysypiska. Żaden produkt nie jest wysyłany na wysypisko śmieci w Wielkiej Brytanii. W ostateczności wysyłamy produkty do odzysku energii, ale ciężko pracujemy nad tym, aby liczba takich przypadków spadła do zera.”

AL

źródło  ITV News

Prawybory w Nowym Jorku: Kandydat na burmistrza z polskimi korzeniami

 

Startuje prywatna szkoła filmowa. Gwiazdy wśród założycieli

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię