Co zwalnia z kwarantanny w Polsce? Wyjaśniamy

Od 24 czerwca na terenie Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdzajacych z krajów znajdujących się poza strefą Schengen, w tym z USA lub spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z izolacji zwolni negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany nie wcześniej, niż po 7 dniach od rozpoczęcia kwarantanny. Są jednak pewne wyjątki.

Co zwalnia z kwarantanny w Polsce?

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej straży granicznej, na granicach zewnętrznych z kwarantanny są zwolnione osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy oraz określone kategorie osób (m.in.: dyplomaci, żołnierze, załogi statków powietrznych itd.) wymienione w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Od 24 czerwca br., w przypadku podróży z państw nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA – stroną umowy o EOG, okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu w kierunku SARS-Cov-2 jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu teleinformatycznego przez medyczne laboratorium diagnostyczne (wykonujące  diagnostykę  zakażenia  wirusem SARS-CoV-2) – czytamy na strazgraniczna.pl.

Uwaga! Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12 roku życia, podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko COVID-19 – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Decyzja o zmianie przepisów podyktowana jest wzrostem liczby zakażeń wariantem koronawirusa nazywanym Deltą. Jak podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Polska ma do czynienia z dynamiczną sytuacją związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa, a przywrócenie kwarantanny ma uchronić Polaków przed ich rozprzestrzenieniem się.

AL

źródło: strazgraniczna.pl.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię