80. rocznica śmierci Ignacego Paderewskiego

Dziś przypada 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku. Wydarzenie zostało odnotowane przez polskie placówki i organizacje polonijne w Stanach Zjednoczonych.

Postać Ignacego Paderewskiego jest związana w szczególny sposób z dążeniami niepodległościowymi amerykańskiej Polonii, a także z historią Nowego Jorku, gdzie Paderewski był niezwykle popularny za życia jako filantrop i artysta, który spopularyzował masowe koncerty fortepianowe.

Czytaj również: “Polacy są świadomi wartości dziedzictwa, ale wciąż za rzadko z nim obcują”

Konsulat generalny w Nowym Jorku oraz ambasada RP wspomniały rocznicę w komunikatach w mediach społecznościowych. W niedzielę w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie znajduje się krypta z sercem Ignacego Paderewskiego, odbyły się uroczyste obchody rocznicy organizowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jest to ponad 100-letnia organizacja polonijna, której początki są ściśle związane z polityczną działalnością Ignacego Jana Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych i utworzeniem Armii Błękitnej gen. Hallera z amerykańskich ochotników.

Zobacz też: Nowy Jork ponad sto lat temu. Mamy nagranie

W ramach uroczystości złożono wieniec przy urnie z sercem Paderewskiego, odprawiona była uroczysta Msza święta oraz odbył się wykład historyczny.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię