Szczepionka Johnson & Johnson może powodować paraliż? FDA wydało ostrzeżenie

Nowe ostrzeżenie wydane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków dotyczy wystąpienia rzadkich zaburzeń autoimmunologicznych związanych ze szczepionką J&J.

FDA donosi, że na 12,5 miliona podanych dawek szczepionki J&J, u około 100 osób po przyjęciu szczepionki wykryto rozwój choroby Guillain-Barre. Agencja podaje, że 95 przypadków było poważnych i wymagało hospitalizacji, a jedna osoba zmarła.

Przedstawiciele FDA w oświadczeniu stwierdzają, że „FDA oceniła dostępne informacje dotyczące szczepionki J&J przeciw COVID-19 i nadal stwierdza, że znane i potencjalne korzyści wyraźnie przewyższają znane i potencjalne zagrożenia”.

Czytaj również: Pozycja do spania ma wpływ na nasze zdrowie i jakość snu

Zespół Guillain-Barré jest rzadkim zaburzeniem, które występuje, gdy układ odpornościowy uszkadza komórki nerwowe i powoduje osłabienie lub paraliż mięśni. Większość osób chorująych na zespół Guillain-Barré w pełni wraca do zdrowia, chociaż niektórzy zgłaszają długotrwałe uszkodzenie nerwów.

„Każdego roku w Stanach Zjednoczonych około 3000 do 6000 osób rozwija GBS. Większość osób w pełni wraca do zdrowia po tym zaburzeniu” – dodają przedstawiciele FDA.

CDC natomiast podaje, że przypadki rozwoju choroby Guillain-Barre związane ze szczepionką J&J dotyczą głównie starszych mężczyzn. „Przypadki te zostały w dużej mierze zgłoszone około dwóch tygodni po szczepieniu i dotyczyły głównie mężczyzn, wielu w wieku 50 lat i starszych”, podje w oświadczeniu CDC.

FDA poinformowała, że aktualizuje materiały dotyczące szczepień dla pracowników służby zdrowia i pacjentów, w których będzie odnotowany „związek” między szczepionką a ryzykiem GBS. Przedstawiciele jednak dodaja, że dane są „niewystarczające do ustalenia związku przyczynowego”.

Zobacz: 10 powodów, dla których warto pić czerwone wino

Osoby po otrzymaniu szczepionki powinni szukać pomocy medycznej, jeśli zauważą objawy, takie jak osłabienie lub mrowienie w rękach i nogach. Inne charakterystyczne objawy to trudności w chodzeniu, mówieniu, żuciu lub połykaniu, podwójne widzenie i problemy z kontrolą jelit lub pęcherza.

Firma Johnson & Johnson potwierdziła, że jej przedstawiciele rozmawiali w tej sprawie z CDC oraz FDA.
„Prowadziliśmy rozmowy z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i innymi organami regulacyjnymi na temat rzadkich przypadków zaburzeń neurologicznych, zespołu Guillain-Barré, które zostały zgłoszone po szczepieniu naszą szczepionką COVID-19” – podała firma w krótkim komunikat.

Jest to już kolejny problem z tą jednodawkową szczepionką. CDC i FDA na krótko wstrzymały stosowanie szczepionki Johnson & Johnson na początku tego roku z powodu ryzyka rzadkiego rodzaju powikłań krzepnięcia krwi.

Skąd się biorą wróżki? Czy wróżby się sprawdzają? Zobacz

Szczepionka firmy J&J była trzecią szczepionką, która uzyskała zezwolenie FDA na zastosowanie awaryjne, po szczepionkach Pfizer i Moderna. Według CDC 84,6 miliona Amerykanów otrzymało obie dawki szczepionki firmy Pfizer, 62 miliony zostało w pełni zaszczepionych szczepionką Moderna, a 12,7 miliona jednodawkowym schematem J&J.

FDA podaje, że nie zidentyfikowano podobnego problemu w przypadku szczepionek COVID-19 firm Moderna i Pfizer-BioNTech.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię