Ponad milion nielegalnych imigrantów aresztowanych na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Urząd straży granicznej w USA ogłosił, że według wewnętrznego raportu, od października 2020 r. do czerwca 2021 r., ponad milion osób zostało aresztowanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy amerykańsko-meksykańskiej

Zgodnie z najnowszymi danymi, CBP zatrzymało lub zawróciło 1 119 204 osób na granicy. Według Wall Street Journal liczby te odzwierciedlają największą liczbę aresztowań od co najmniej 2005 roku.

Tylko w czerwcu CBP aresztowało 188 829 osób próbujących przekroczyć południową granicę USA.

Czytaj również: Joe Biden podnosi limit uchodźców

Wzrost przypadków prób nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 r. nastąpiła po tym, jak prezydent Joe Biden anulował kilka zarządzeń wdrażanych przez prezydenta Donalda Trumpa w celu powstrzymania nielegalnego przekraczania granicy, takich jak budowanie muru na granicy i rozporządzenia „pozostań w Meksyku”, która wymaga od osób ubiegających się o azyl czekania na terenie Meksyku w trakcie rozpatrywania ich wniosku o azyl.

W czerwcu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) wydał rozporządzenie o zakończeniu polityki „pozostania w Meksyku” i rozpoczęcie rozpatrywania wniosków o azyl z powrotem w USA.

Zobacz: Amnestia w USA 2021 – Jakie ma szanse? – Ekspert Radzi | Krzysztof Grobelski

Również w czerwcu prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei bezpośrednio obwinił politykę Bidena o wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy. Giammattei powiedział: „Przesłanie zmieniło się na:„ połączymy rodziny i połączymy dzieci ”. Już następnego dnia szajki organizowały grupy dzieci, aby zabrać je do Stanów Zjednoczonych”.

„Jesteśmy w najgorętszej części lata i obserwujemy coraz większą liczbę wezwań od migrantów porzuconych przez przemytników w skandalicznych warunkach” – powiedział pełniący obowiązki komisarza CBP Troy Miller. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zlokalizować i uratować osoby znajdujące się w tej trudnej sytuacji. Niestety nie wszystkich da się uratować ze względu na ekstremalne warunki panujące na trasie przygranicznej”

Kraje, w których emigranci są najszczęśliwsi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię