Zmiany dla podróżujących do Polski z USA. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Ze względu na panującą pandemię, której skutkiem jest utrzymująca się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce apeluje o unikanie podróży zagranicznych, jeśli nie są one konieczne.

Decydując się na wyjazd do Polski, musimy liczyć się z możliwymi trudnościami w przekraczaniu granicy takimi jak na przykład: ograniczony ruch lotniczy oraz obowiązek poddania się kwarantannie lub samoizolacji. Możemy też spodziewać się konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich.

Czytaj również: Przeloty osób niepełnoletnich bez opieki do Europy i po Europie

Od soboty 17 lipca osoby podróżujące do Polski samolotem z zagranicy mają obowiązek wypełnić elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (KLP). Zastępuje ona dotychczasowe karty papierowe. We wspomnianym formularzu jesteśmy zobowiązani podać szereg danych, w tym nasze miejsce pobytu w kraju. Karta Lokalizacji Pasażera (KLP) ma za zadanie pomoc w ograniczeniu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 . Jeżeli okaże się, że na pokładzie samolotu, którym podróżowaliśmy była osoba zakażona, to Karta ta ma pozwolić szybko dotrzeć do osób z współpodróżujących.

1. Kiedy musimy wypełnić KLP?

Według instrukcji ze strony rządowej (www.gov.pl) Kartę wypełnia każda osoba, która odbywa podróż samolotem i tym sposobem przekracza granicę Rzeczpospolitej Polski. Wypełniamy ją na chwię przed podróżą, w czasie podróży, ewentualnie przed samą odprawą. Wypełnienie tego formularza jest obowiązkowe. Nie istnieją od tego żadne wyjątki.

Zobacz też: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

2. Jakie informacje będziemy zobowiązani podać?

W Karcie Lokalizacji Podróżnego należy wskazać takie dane jak:

 • kraj, w którym rozpoczęliśmy podróż
 • numer lotu
 • datę przylotu
 • imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • numer dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
 • dane kontaktowe (telefon, adres e-mail)
 • adresy poszczególnych miejsc, w których podróżny planuje przebywać przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, ośrodek wczasowy, dom rodzinny)

3. Wypełniliśmy kartę i co dalej?

Na adres e-mail wskazany w formularzu podróżny otrzyma potwierdzenie wysłania Karty. Potwierdzenie można wydrukować, ale nie trzeba. Wystarczy je okazać obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie lub tablecie).

Zobacz: Kalifornia przegłosowała wprowadzenie pierwszego w kraju programu dochodu gwarantowanego

4. Karta Lokalizacji Podróżnego – gdzie można ją znaleźć?

Karta Lokalizacji Podróżnego (KLP) dostępna jest na stronie rządowej:

https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp

Karty papierowe będą obowiązywały jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego. W takiej sytuacji formularze papierowe odpowiednim służbom przekazuje personel pokładowy.

5. Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

Poniżej szczegółowa instrukcja:

1. Kliknij TUTAJ i wejdź na stronę rządową. Wybierz opcję „Wypełnij formularz”. W pierwszej kolejności uzupełnij pole „Podaj adres e-mail”, a następnie „Potwierdź e-mail”.

2. Sprawdź swoją skrzynkę mailową. Powinieneś otrzymać na nią maila z linkiem do formularza. Otwórz link.

3. Uzupełnij wszystkie pola, które oznaczone są jako obowiązkowe w formularzu. Zaakceptuj wszystkie zgody i oświadczenia, inaczej nie przejdziesz dalej.

4. Kliknij „wyślij zgłoszenie”. Na swój adres e-mail otrzymasz potwierdzenie wysłania formularza.

5. Potwierdzenie możesz wydrukować, ale nie musisz. Prawdopodobnie wygodniej Ci będzie okazać je obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym (telefonie, tablecie).

Ciekawe: Korzyści zdrowotne z popijania herbaty z lipy

6. Czy w KLP możesz zgłosić też inne osoby?

KLP można wypełnić razem z osobą, która z Tobą podróżuje. Warunkiem jest, aby po powrocie przebywać w tych samych miejscach w kraju. Na jednym formularzu można wpisać kilka osób.

Wszyscy podróżni, którzy mogą przybyć do Polski z USA są zobowiązani do poddania się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.

Wyjątek stanowią przypadki:

 • gdy wynik testu w kierunku SARS-Cov-2 jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia, okres kwarantanny ulega skróceniu
 • osób, które są w pełni zaszczepione szczepionką przeciwko COVID-19 zatwierdzoną do stosowania w Unii Europejskiej
 • uczniów i studentów pobierających w Polsce naukę
 • Żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wojsk sojuszniczych,
 • funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa,
 • inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz inspektorzy administracji morskiej,
 • Członków załóg statków powietrznych i morskich, pociągów oraz morskich platform wiertniczych, osób wykonujących pewne prace w sektorze naftowym i energetycznym,
 • kierowców komercyjnych pojazdów przewożących ładunki oraz pasażerów,
 • dyplomatów akredytowanych w Polsce i ich rodzin.

ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię