Dziś lot suborbitalny kapsuły Blue Origin. Jeff Bezos na pokładzie

Dziś o 9 EDT rano zaplanowano pierwszy załogowy lot suborbitalny kapsuły Blue Origin, która na kilka minut zabierze w kosmos cztery osoby, w tym założyciela firmy Blue Origin, miliardera Jeffa Bezosa.

Na pokładzie znajdą się także brat Bezosa, 82-letnia pionierka astronautyki Wally Funk oraz 18-letnie Oliver Daemon, który zapewnił sobie miejsce w kapsule podczas specjalnej internetowej aukcji.

Czytaj także: „Niezwykle ekscentryczna” miniplaneta zbliża się do Ziemi

Kapsuła o nazwie New Shepard wyniesie załogę na wysokość około 100 kilometrów stanowiącą umowną granicę kosmosu. Po odłączeniu kapsuły Blue Origin rakieta powróci na Ziemię, gdzie wyląduje automatycznie.

Kapsuła przez trzy minuty będzie przebywać w kosmosie. Jej pasażerowie doświadczą stanu nieważkości. Potem kapsuła wejdzie w atmosferę i przy użyciu trzech spadochronów opadnie na Ziemię. Cała wyprawa ma trwać około 11 minut. Całe wydarzenie będzie można śledzić w internecie.

Transmisja będzie dostępna na stronie blueorigin.com.

9 dni temu podobny lot suborbitalny odbyła załoga firmy Virgin Galactic z miliarderem Richardem Bransonem na pokładzie. Obie firmy a także firma Elona Muska SpaceX planują w niedalekiej przyszłości uruchomienie komercyjnych turystycznych lotów w kosmos.

Zobacz: 17 ciekawostek o życiu Sir Richarda Bransona

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię