W Islandii zakończono 4-letni eksperyment dotyczący skróconego tygodnia pracy

Islandia przeprowadziła 4-letni eksperyment dotyczący krótszych tygodni pracy. Przez cztery lata między 2015 a 2019 r. około 2500 Islandczyków uczestniczyło w dwóch dużych eksperymentach, aby zobaczyć, jak krótszy tydzień pracy wpłynie na ich wydajność.

Jedna grupa pracowników miała tydzień pracy skrócony do 35 godzin, a druga do 36 bez obniżonego wynagrodzenia. Wygląda na to, że oba eksperymenty okazały się ogromnym sukcesem.

Wyniki eksperymentów pokazują, że skrócenie 40-godzinnego tygodnia pracy do 35 lub 36 godzin nie doprowadziło do żadnego spadku wydajności ani świadczenia usług, podczas gdy samopoczucie pracowników uległo znacznej poprawie w zakresie wielu wskaźników, w tym postrzeganego stresu i wypalenia.

Czytaj także: 15 miast w których mieszkają najbardziej zestresowani ludzie w USA

W czteroletnim okresie objętym badaniami zaangażowanych było wiele różnych miejsc pracy, od szpitali po biura. Ogółem w badaniach wzięło udział ponad 1 procent całej aktywnej populacji Islandii.

Praca o cztery lub pięć godzin mniej tygodniowo zmuszała ludzi do kreatywności w wykonywaniu swojej pracy. Niektórzy uczestnicy eksperymentów stwierdzili, że początkowo mieli trudności z przystosowaniem się, ale większość zaangażowanych szybko przyzwyczaiła się do nowego sposobu pracy. Osoby zaangażowane w eksperymenty zaczęły zgłaszać lepszy tan zdrowia mniejszy stres w pracy i ogólnie lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W wywiadach uzupełniających uczestnicy wymieniali takie korzyści jak więcej czasu na załatwianie sprawunków i obowiązków domowych, więcej czasu dla siebie i możliwość wykonywania większej ilości ćwiczeń. Niektórzy uczestnicy dodali, że z powodu zwiększonej satysfakcji z pracy czuli, że zapewniają lepszą obsługę klientom.

„W obu badaniach wielu pracowników stwierdziło, że po rozpoczęciu krótszego dnia i tygodnia pracy czuli się lepiej, byli bardziej pobudzeni i mniej zestresowani, co sprawiało, że ​​mieli więcej energii na inne czynności, takie jak ćwiczenia, spotkania z przyjaciółmi i hobby” – napisali badacze w opublikowanym raporcie.

Zobacz: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Opublikowany raport stwierdza, że ​​próby w Islandii są „dużym sukcesem”, ponieważ zarówno menedżerowie, jak i personel spędzają mniej czasu w pracy bez faktycznego wpływu na ilość i jakość wykonywanej pracy.

Być może najbardziej wymowne jest to, że większość uczestników chciała kontynuować nowy sposób pracy . „Coraz wyraźniej widać, że niewielu chce powrócić do warunków pracy sprzed pandemii: chęć skrócenia tygodnia pracy może zdefiniować „nową normalność” – podsumowuje raport.

Od czasu przeprowadzenia testów około 86 procent całej siły roboczej w Islandii rozpoczęło pracę w krótszym wymiarze, a badacze stojący za testami mają nadzieję, że ten pomysł można zastosować również w innych krajach.

Na dwór czy na pole? SONDA

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię