Przewodnik po amerykańskich …jajkach

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wejść do sklepu spożywczego, stanąć przed ladą z jajkami i podrapać się w głowę zastanawiając, jaki rodzaj jajek jest najzdrowszy? Te z wolnego wybiegu ? Free-range? Cage-free? Brown? Farm Fresh?

Jeśli należysz do większości dbającej o zdrowie, to chcesz kupować jaja z farmy która dobrze traktuje swoje kury. Co mamy na myśli? To, że kury mają miejsce na rozciągnięcie skrzydeł, spacerowanie, jedzenie zdrowej karmy i ujrzenie światła dziennego.

Coalition for Sustainable Egg Supply, podaje że 95% amerykańskich jaj, które pojawiają się w sklepach spożywczych, pochodzi z gospodarstw, w których kurczęta hodowane są w klatkach bateryjnych. Klatka bateryjna to bardzo mała klatka druciana, w której mieszka od 4 do 12 kurczaków. Oznacza to, że każdy kurczak ma powierzchnię do życia wielkości iPada. Innymi słowy kurczak nie tylko nie ma miejsca na spacer, ani nawet na rozpostarcie skrzydeł.

Poniżej znajdziecie najzdrowsze rodzaje jaj w USA

Cage free

Kury bezklatkowe są dokładnie takie jak wskazuje nazwa – bezklatkowe. Nie znaczy to jednak, że cieszą się swobodą wędrując po trawie na zewnątrz. Farmy bezklatkowe podlegają przepisom USDA, co oznacza, że ​​kury mają trochę miejsca do wędrowania, ale nadal mogą znajdować się w budynku, który nie pozwala im poruszać się pomiędzy trawą, drzewami i wygrzewać się na słońcu. Rzeczywistość jest taka, że ​​niektórzy rolnicy wypuszczają kurczaki z klatek bateryjnych tylko po to, aby przenieść je do większych, zatłoczonych klatek.  Z drugiej strony, jeśli kupujesz jajka cage free, wybierz te, które są certyfikowane jako humanitarne przez Humane Farm Animal Care (HFAC). Poszukaj ich symbolu na etykiecie. Zapewnia to, że kury mogły mieć 1,5 stopy kwadratowej do wędrowania.

Free-Range

Wolny wybieg oznacza, że ​​kury mają swobodę wędrowania poza budynkiem w ciągu swojego życia. USDA reguluje hodowców kur z wolnego wybiegu, upewniając się, że kurczaki mają dostęp do wędrowania na świeżym powietrzu i że każdy kurczak ma co najmniej dwie stopy przestrzeni do wędrowania.

Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż cage free, ponieważ hodowcy kurczaków z wolnego wybiegu są nieco bardziej świadomi warunków życia swoich podopiecznych. W rzeczywistości jednak niektóre kury mogą nigdy nie ujrzeć światła dziennego, ponieważ „wolny wybieg” może po prostu oznaczać, że istnieje dostęp do wyjścia na zewnątrz, ale kury nigdy tak naprawdę z niego nie skorzystają. Poszukaj etykiety Certified Humane Raised and Handled na pudełku z jajami. Oznacza to, że kury były hodowane w dobrych warunkach.

Pasture-Raised

Kurczak wychowany na łące oznacza, że ​​mógł swobodnie biegać na zewnątrz i ma dużą przestrzeń do wędrowania – 108 stóp kwadratowych! Zazwyczaj kury pasture raised wędrują w dzień na zewnątrz i mają dostęp do zadaszonego schronienia w nocy. Prawdą jest, że ​​USDA nie reguluje kurczaków hodowanych na łąkach, ale niektóre firmy przechodzą niezbędną inspekcję „Certified Humane”, aby uzyskać pieczęć HFAC na etykiecie produktu. Oznacza to, że konkretna ferma jaj spełnia surowe wytyczne i standardy uważane za humanitarne i po prostu dba o dobre traktowanie zwierząt.

Na dwór czy na pole? SONDA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię