Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

Ajurweda jest jednym z najstarszych na świecie systemów leczenia holistycznego całego ciała. Często nazywana „Matką wszelkiego uzdrowienia” została opracowana ponad 5000 lat temu w Indiach. W Stanach Zjednoczonych jest uważana za formę medycyny komplementarnej i alternatywnej.

Opiera się na przekonaniu, że zdrowie i dobre samopoczucie zależą od delikatnej równowagi między umysłem, ciałem i duchem. Jego głównym celem jest promowanie zdrowia, a nie walka z chorobami. Ale leczenie może być nastawione na określone problemy zdrowotne.

Czytaj również: 10 korzyści zdrowotnych matcha

Wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, działa na nas, aby zakłócić tę równowagę i są odzwierciedlone jako zmiana konstytucji ze stanu równowagi. Po zrozumieniu tych czynników można podjąć odpowiednie działania, aby zniwelować lub zminimalizować ich skutki lub wyeliminować przyczyny braku równowagi i przywrócić pierwotną konstytucję. Równowaga jest naturalnym porządkiem; brak równowagi jest zaburzeniem. Zdrowie to porządek; choroba jest zaburzeniem. W ciele istnieje ciągła interakcja między porządkiem a nieporządkiem. Kiedy rozumie się naturę i strukturę nieporządku, można przywrócić porządek.

Ci, którzy praktykują Ajurwedę, wierzą, że każda osoba składa się z pięciu podstawowych elementów występujących we wszechświecie:

  • przestrzeni,
  • powietrza,
  • ognia,
  • wody,
  • ziemi.

Łączą się one w ludzkim ciele, tworząc trzy siły życiowe lub energie, zwane doszami. Są doszą Vata (przestrzeń i powietrze); Pitta dosha (ogień i woda); i Kapha dosha (woda i ziemia). Zasady te można odnieść do podstawowej biologii ciała.

Vata jest energią ruchu; pitta to energia trawienia lub metabolizmu, a kapha, energia smarowania i struktury. Wszyscy ludzie mają cechy vata, pitta i kapha, ale jedna jest zwykle pierwszorzędna, druga drugorzędna, a trzecia jest zwykle najmniej widoczna.

Według Ajurwedy przyczynami choroby jest brak prawidłowej funkcji komórek z powodu nadmiaru lub niedoboru vata, pitta lub kapha. Choroba może być również spowodowana obecnością toksyn. Wśród rzeczy, które mogą zaburzyć tę równowagę, są wady genetyczne lub wrodzone, urazy, zmiany klimatyczne i sezonowe, wiek i emocje.

Vata Dosza

Kontroluje bardzo podstawowe funkcje organizmu, takie jak podział komórek. Kontroluje również twój umysł, oddychanie, przepływ krwi, pracę serca i zdolność do pozbywania się odpadów przez jelita. Rzeczy, które mogą to zakłócić, obejmują ponowne jedzenie zbyt wcześnie po posiłku, strach, smutek i zbyt późne spanie.

Jeśli vata dosha jest twoją główną siłą życiową, uważa się, że istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju takich stanów jak lęk, astma, choroby serca, problemy skórne i reumatoidalne zapalenie stawów.

Zobacz: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Pitta Dosza

Ta energia kontroluje trawienie, metabolizm (jak dobrze rozkładasz pokarmy) i niektóre hormony, które są powiązane z twoim apetytem.

Rzeczy, które mogą to zakłócić, to jedzenie kwaśnych lub pikantnych potraw i spędzanie zbyt dużo czasu na słońcu.

Jeśli jest to twoja główna siła życiowa, uważa się, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak choroba Leśniowskiego-Crohna, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i infekcje.

Kapha Dosza

Ta siła życiowa kontroluje wzrost mięśni, siłę i stabilność ciała, wagę i układ odpornościowy.

Możesz to zakłócić, śpiąc w ciągu dnia, jedząc zbyt dużo słodkich pokarmów i jedząc lub pijąc rzeczy, które zawierają zbyt dużo soli lub wody.

Jeśli jest to Twoja główna energia życiowa, lekarze uważają, że możesz rozwinąć astmę i inne zaburzenia oddychania, raka, cukrzycę, nudności po jedzeniu i otyłość.

Czytaj: 25 przykazań szczęśliwego życia

Celem leczenia ajurwedyjskiego jest oczyszczenie organizmu z niestrawionego pokarmu, który może pozostać w organizmie i prowadzić do choroby. Proces oczyszczania – zwany „panchakarma” – ma na celu zmniejszenie objawów oraz przywrócenie harmonii i równowagi. Leczenie może polegać na oczyszczaniu krwi, masażu, olejach medycznych, ziołach i lewatywach lub środkach przeczyszczających.

Najzdrowsze herbaty dla naszego organizmu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię