Myślisz o locie w kosmos? Zanim się zdecydujesz sprawdź czym różni się oferta jednej firmy od drugiej.

Virgin Galactic, Blue Origin i SpaceX planują w niedalekiej przyszłości podróże w kosmos. Richard Branson, założyciel Virgin Galactic twierdzi, że już sprzedał ponad 600 biletów, każdy w cenie od 200 do 250 tysięcy dolarów. Jeff Bezos dodaje, że Blue Origin otrzymał ze sprzedaży biletów na loty w kosmos już prawie 100 milionów dolarów.

Oto różnice w ofercie trzech firm proponujących kosmiczną turystykę:

1. Typ pojazdu

Virgin GalacticSpaceShipTwo to samolot kosmiczny wielokrotnego użytku, który może latać w przestrzeń suborbitalną. Statek kosmiczny Vrigin Galactic musi zostać wyniesiony przez odrzutowiec na wysokości około 50 000 stóp nad poziomem morza zanim zostanie odłączony od matki i odpali silniki rakietowe. Po odpaleniu silników, statek kosmiczny wystrzeliwuje w kosmos. Po powrocie na Ziemię ląduje z powrotem na pasie startowym kosmodromu.

Samolot kosmiczny Virgin Galactic pozwala na przewóz dwóch pilotów i sześciu pasażerów.

Czytaj również: Dlaczego Francuzki nie tyją? – Znamy odpowiedź!

Blue Origin – kapsuła New Shepard i rakieta zostają wystrzelone pionowo w przestrzeń suborbitalną. Następnie rozdziela się. Rakieta wraca na platformę startową, podczas gdy kapsuła po locie w kosmos, spada z powrotem na ziemię za pomocą spadochronów.

Ta kapsuła może przewozić sześciu pasażerów, jest całkowicie zautomatyzowana i nie wymaga pilota.

SpaceX – kapsuła o nazwie Dragon zostaje wystrzelona przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon. Statek kosmiczny jest również wyposażony w spadochrony, które stabilizują statek kosmiczny podczas powrotu na Ziemię i wodowania.

Statek kosmiczny Dragon może przewozić do siedmiu pasażerów.

Zobacz też: Psychologiczne triki, dzięki którym dostaniesz to, czego chcesz

2. Czas trwania lotu

Virgin Galactic – podróż, którą odbył Richard Branson w kosmos i z powrotem trwała około 90 minut od startu do lądowania. Statek kosmiczny został oddzielony 45 minut po starcie i po osiągnięciu wymaganej wysokości osoby na pokładzie doświadczyły kilkuminutowej nieważkości przed zejściem do portu kosmicznego w Nowym Meksyku. Podróże dla turystów będą wyglądały podobnie do pierwszej podróży założyciela firmy, gdyż firma będzie oferować tylko loty krótkie – suborbitalne

Blue Orgin – lot Blue Origin trwał około 10 minut od startu do lądowania kapsuły na pustyni. W przypadku firmy Bezosa loty turystyczne będą wyglądać podobniedo Virgin Galactic. Blue Origin będzie wysyłać turystów tylko na loty surorbitalne.

SpaceX – firma Elona Muska nie ma na celu krótkich podróży trwających kilka minut. Zamiast tego, wszystkie misje cywilne mają trwać około trzech do czterech dni od startu do lądowania

Zobacz też: 10 darmowych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym

3. Linia Kármána czyli przestrzeń czy krawędź przestrzeni

Linia Kármána jest umowną granicą między atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Najszerzej akceptowana granica przestrzeni, znajduje się 100 km nad poziomem morza. Stany Zjednoczone wykorzystują jako punkt odcięcia 80 km.

Virgin Galactic – loty Virgin Galactic będą lotami na krawędzi przestrzeni.

Blue Orgin – loty firmy Bezosa również będą lotami na krawędzi przestrzeni.

SpaceX – Musk obiecuje, że misje SpaceX Earth Orbit pozwolą przyjrzeć się naszej planecie z ponad 300 km w górze.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię