Pobito rekord w wylesianiu brazylijskiej Amazonii

Instytut badań kosmicznych INPE podał, że tylko w zeszłym miesiącu 1180 kilometrów kwadratowych Amazonii zostało utraconych. Stanowi to 41% wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 roku.

Był to trzeci z rzędu miesiąc, w którym ustanowiono taki rekord, co rodzi poważne pytania dotyczące zobowiązań prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, do ochrony lasów deszczowych. W kwietniu utracono 580 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych.

Czytaj również: 14 najgorętszych miejsc na Ziemi

Dane dotyczące wylesiania są gromadzone przez system obserwacji satelitarnej INPE od 2015 roku.

Bolsonaro od czasu dojścia do władzy w 2019 roku, pomimo obietnic wyeliminowania nielegalnego wylesiania do 2020 roku, promuje on komercjalizację Amazonii, a organizacje pozarządowe próbujące chronić dżunglę określa jako „raka”.

Ekolodzy zarzucają jego rządowi ignorancję, a nawet sabotowanie środków ochrony środowiska. Przedstawiciele organizacji Observatorio de Clima NGO dodają, że Bolsonaro „Spędził dwa i pół roku na demontażu polityki kontrolującej wylesianie”. Organizacja również zaatakowała ministra środowiska Ricardo Sallesa za „sparaliżowanie” brazylijskiego Instytut Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych – organu kontrolnego Brazylii, który monitoruje wylesianie.

Salles i inni członkowie jego ministerstwa są przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez prokuratorów w sprawie rzekomego udziału w eksporcie nielegalnego drewna na sprzedaż w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: 7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021

Od początku roku do 28 maja około 2337 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych Amazonii zostało wyciętych przez przemysł związany z wyrębem i rolnictwem.

Jeśli wzrost miesięcznych danych utrzyma się w lipcu i sierpniu, oznaczałoby to bezprecedensowy czwarty rekordowy rok (od sierpnia do lipca) wylesiania z rzędu.

Dla porównania w roku poprzednim, od sierpnia 2019 do lipca 2020, utracono 9216 kilometrów kwadratowych, co jest porównywalne do obszaru Portoryko.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię