“Pfizer boob job”, czyli szokujący efekt uboczny szczepionki Pfizer COVID-19 u kobiet

U grona kobiet, które otrzymały szczepionkę COVID-19 opracowaną przez Pfizer i BioNTech, wystąpiły nieoczekiwane skutki uboczne.

Niektóre kobiety zgłaszają, że ich piersi są większe po otrzymaniu szczepionki, podczas gdy inne twierdzą, że ich „węzły chłonne stały się spuchnięte i powiększone” po zaszczepieniu.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom jeszcze nie skomentowało tego nieoczekiwanego efektu ubocznego. Jak na razie kilku lekarzy potwierdziło, że ​powiększone węzły chłonne po szczepionce są powszechnym, ale i ​​nieszkodliwym skutkiem ubocznym.

Zobacz również: Olejki eteryczne pomocne na alergie

Na terenie całych Stanów Zjednoczonych lekarze zauważyli gwałtowny wzrost liczby kobiet dokonujących mammografii po tym, jak zauważyły bolesny obrzęk w okolicach piersi po otrzymaniu szczepionki. Eksperci ds. Zdrowia donoszą, że obrzęk ten jest tymczasowy i nie jest oznaką raka piersi wywołanego otrzymaniem szczepionki.

W wywiadzie dla ABC7 Chicago doktor Esserman, University of California San Francisco’s Breast Care Center powiedział, że „Węzły chłonne puchną podczas infekcji w organizmie. W przypadku szczepionki produkują przeciwciała dla organizmu”.

Doktor Bonnie Joe, szefowa obrazowania piersi w UCSF, powiedziała, że zjawisko to nie jest nowością „Obserwujemy to również w przypadku innych szczepionek. Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że to normalna reakcja i niekoniecznie jest to oznaka raka piersi”. Lekarze twierdzą, że obrzęk węzłów chłonnych powinien zniknąć w ciągu 4 – 10 tygodni.

Zobacz też: Jak witamina C wpływa na nasz organizm

Jeśli chodzi o doniesienia o zwiększonych rozmiarach biustu, eksperci ds. Zdrowia z australijskiego Departamentu Zdrowia powiedzieli, że ten efekt uboczny powinien trwać tylko tymczasowo.

Również internetowy magazyn naukowy Nautilus informuje, że te skutki uboczne nie są powodem do obaw, gdyż na obrzęk po otrzymaniu szczepionki jest proste wytłumaczenie. „Szczepionki mRNA dostarczają niewielką ilość kodu genetycznego, aby poinstruować komórki, jak replikować wzrost białka powierzchniowego wirusa, co z kolei aktywuje układ odpornościowy. Węzły chłonne zawierają komórki B, które wykorzystują te informacje do generowania przeciwciał w odpowiedzi na obcą jednostkę. Nagromadzenie przeciwciał w węzłach chłonnych może spowodować ich powiększenie. Może to także prowadzić do powiększenia piersi przez krótki czas po szczepionce COVID, ale nie jest to powodem do niepokoju” – podają naukowcy z Nautilus.

Kilka kobiet zdecydowało się opisać swoje doświadczenia na Twitterze i stronie TikTok, a wiele osób nazwało ten niecodzienny efekt uboczny “Pfizer boob job.” Elle Marshall na swoim koncie TikTok pokazała filmik, w którym powiedziała, że po otrzymaniu szczepionki Pfizer jej piersi znacznie się powiększyły, „otrzymałam szczepionkę Pfizera, która sprawiała, że ​​moje piersi urosły prawie o dwa rozmiary”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię