Szczepionka AstraZeneca COVID-19 zmniejsza wydalanie wirusa po podaniu donosowym

Zespół naukowców z USA i Wielkiej Brytanii odkrył, że podawanie szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 donosowo zmniejsza ilość wirusa w wymazach z nosa, co sugeruje zmniejszenie wydalania.

Obecnie większość opracowanych i stosowanych przeciwkowidowych leków to szczepionki domięśniowe, podawane w postaci zastrzyków w ramię.
Jednak najnowsze badania dokonane przez zespół z University of Alabama zauważył, że szczepionki podawane donosowo wydają się mieć więcej sensu, ponieważ COVID-19 to choroba nosa, gardła i płuc. W najnowszym badaniu naukowcy podali zarażonym chomikom już istniejącą szczepionkę COVID-19 donosowo, aby zobaczyć, czy jest jakakolwiek różnica w zachowaniu organizmu w odpowiedzi na formę podania szczepionki.

Czytaj także: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Naukowcy odkryli, że podawanie donosowe szczepionki AstraZeneca COVID-19 zakażonym chomikom prowadziło do obniżenia miana wirusa w wymazach z nosa – co wskazuje, że podanie szczepionki donosowo zmniejsza tzw. shedding czyli wydalanie wirusa – uwalniane wirusa do powietrza, gdy zarażona osoba oddycha, kaszle lub kicha. Mniej wydalania utrudnia rozprzestrzenianie się wirusa na inne osoby.

Zobacz też: Pfizer szykuje 3 dawkę preparatu przeciw COVID-19

Wcześniejsze badania wykazały również, że szczepionki podawane donosowo zapewniają odporność na krótszy okres czasu niż szczepienie domięśniowe. Zespół z Alabamy sugeruje, że najlepszym podejściem może okazać się połączenie podania szczepionki domięśniowo i donosowo, aby zapewnić ochronę zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię