Rhode Island – fakty i ciekawostki

1. Rhode Island to najmniejszy stan USA

Zajmuje powierzchnię 1214 mil kwadratowych. Jego odległości z północy na południe wynosi 48 mil, a ze wschodu na zachód 37 mil. Mimo to, jest to drugi najgęściej zaludniony stan po New Jersey.

2. Najstarsza synagoga w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Rhode Island

Najstarsza synagoga w Stanach Zjednoczonych, Synagoga Tuoro, znajduje się w Newport. Została zbudowana w 1763 roku

3. Rhode Island została założona przez Rogera Williamsa

Roger Williams został wydalony z Massachusetts z powodu swoich „ekstremalnych poglądów” dotyczących wolności słowa i religii. Roger Williams stworzył pierwszy praktyczny model demokracji zapewniający wszystkim wolność religijną.

Rhode Island

4. Rhode Island było pierwszym miejscem, które ogłosił niepodległość od Brytyjczyków

Rhode Island ogłosił niepodległość od Brytyjczyków 4 maja 1776. RI jest również ostatnią z pierwotnych trzynastu kolonii, która stała się stanem.

5. Stan Rhode Island ma czwartą co do wielkości niepodpartą marmurową kopułę na świecie

Trzy pierwsze to Bazylika Świętego Piotra, budynek kapitolu stanu Minnesota i Taj Mahal.

Zobacz: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

6. W Rhode Island znajduje się najstarsza tawerna w USA

White Horse Tavern w Newport jest najstarszą działającą restauracją w Stanach Zjednoczonych i dziesiątą najstarszą na świecie. Od 1673 roku służy gościom.

7. Rhode Island posiada pierwszą komercyjną farmę wiatrową

Farma wiatrowa Lock Island jest pierwszą komercyjną morską farmą wiatrową w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się 3,8 mil od Block Island, Rhode Island na Oceanie Atlantyckim.

8. John F. Kennedy i Jacqueline Bouvier pobrali się w Rhode Island

John F. Kennedy i Jacqueline Bouvier pobrali się w 1953 roku w kościele St. Mary w RI. St. Mary jest najstarsza parafią rzymskokatolicką na Rhode Island. Została założona w 1828 roku.

9. Najstarsza kongregacja kościoła baptystów ma początki w Rhode Island

First Baptist Church to najstarsza w kraju kongregacja kościoła baptystów. Została założony przez Rogera Williamsa w 1636 roku w Providence, Rhode Island.

10. Wyższe szkolnictwo jest na wysokim poziomie w Rhode Island

Z dwunastoma szkołami wyższymi i uniwersytetami, szkolnictwo wyższe jest jedną z głównych gałęzi przemysłu w stanie. Brown University założony w 1774 roku był pierwszą amerykańską uczelnią, która przyjmowała studentów bez względu na ich przynależność religijną.

11. Rhode Island dała prawa głosowania nie-właścicielom nieruchomości

Tradycyjnie prawa do głosowania mieli tylko ci, którzy posiadali majątek w stanie co ograniczało wpływy klasy robotniczej w rządzie. Po Rebelii Dorra, kierowanej przez Thomasa Wilsona Dorra, prawa głosu zostały ostatecznie rozszerzone na osoby niebędących właścicielami nieruchomościami z podatkiem pogłównym w wysokości 1 USD.

12. Mieszkańcy Providence lubią donutsy

W obszarze Providence i okolic jest więcej sklepów z pączkami na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej w kraju.

13. Rhode Island stała się pierwszym uprzemysłowionym stanem Ameryki

W 1800 roku Rhode Island stała się pierwszym uprzemysłowionym stanem Ameryki. Budowano tam silniki parowe, produkowano tkaniny i biżuterię. Dziś turystyka, opieka zdrowotna i edukacja należą do wiodących branż w stanie.

14. Pierwsze prawo o ruchu drogowym powstało w Rhode Island

Pierwsze prawo o ruchu drogowym powstało w 1678 roku, kiedy władze zabroniły galopowania koni na lokalnych ulicach Newport. W 1904 roku w Newport wydano również pierwszy mandat za przekroczenie prędkości.

15. Rhode Island ma najwyższy odsetek katolików w kraju

Religia w Rhode Island: 81% chrześcijanin (56% katolicy, 24% protestanci, 1% inni), 16% bez religii, 2% żydowska, 1% inne religie. Rhode Island i Utah to jedyne dwa stany, w których większość ludności wyznaje jedną religię.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię