Nadużywanie marihuany może prowadzić do schizofrenii

Na całym świecie dziesiątki milionów ludzi używa konopi w celach medycznych i rekreacyjnych. W USA w 19 stanach marihuana jest legalna do użytku rekreacyjnego.

Według nowego badania przeprowadzonego przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), zaburzenia wynikające z używania marihuany są powszechne w całych Stanach Zjednoczonych. Często wiąże się z nadużywaniem innych substancji – takich jak alkohol jak również z problemami behawioralnymi i niepełnosprawnością. Analiza NIAAA wykazała, że 2,5 procent dorosłych – prawie 6 milionów ludzi – w ciągu ostatniego roku doświadczyło zaburzeń związanych z używaniem marihuany. Statystycznie około 6,3 procent osób używających konopi spełnia kryteria diagnostyczne zaburzeń w pewnym momencie swojego życia.

Czytaj także: Zaskakujące skutki uboczne palenia marihuany

Duńskie badania pokazują, że odsetek przypadków schizofrenii związanych z problemowym używaniem marihuany dramatycznie wzrasta od 1995 roku. W pierwszych badaniach w 1995 roku 2% diagnoz schizofrenii było związanych z zaburzeniem używania konopi indyjskich. W 2000 roku procent ten wynosił 4, a w 2020 roku 8%.

Carsten Hjorthøj, profesor nadzwyczajny w Kopenhaskim Centrum Badawczym ds. Zdrowia Psychicznego i autor badania w wywiadzie dla CNN powiedział, że „bardzo ważne jest, aby wykorzystać zarówno nasze badania, jak i inne badania, aby podkreślić że używanie konopi nie jest nieszkodliwe.”

„Istnieją niestety dowody sugerujące, że konopie indyjskie są coraz częściej postrzegane jako nieszkodliwa substancja. To niefortunne, ponieważ widzimy powiązania ze schizofrenią, gorszymi funkcjami poznawczymi i zaburzeniami używania substancji”, dodał Hjorthøj.

Badania również sugerują, że marihuana o wysokiej sile jest siłą napędową związku ze schizofrenią. Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić „ogólny wzrost zachorowalności na schizofrenię obserwowany w ostatnich latach” i stanowią pewne wsparcie, że „długo obserwowany związek między konopiami indyjskimi a schizofrenią ma prawdopodobnie częściowo przyczynowy charakter”, dodają naukowcy.

Zobacz też: Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

W badaniu oceniano osoby, które miały kliniczną diagnozę zaburzeń leczenia konopiami indyjskimi, a nie ogólne stosowanie narkotyku. „To badanie ogólnokrajowej dokumentacji medycznej dostarcza ważnych dowodów na to, że pacjenci ze zdiagnozowanym zaburzeniem używania konopi są obecnie bardziej narażeni na psychozę niż kiedyś”, powiedziała profesor Terrie Moffitt, który bada wpływ używania konopi indyjskich na zdrowie psychiczne pokolenia wyżu demograficznego.

Tyler J. VanderWeele, profesor na wydziale epidemiologii i biostatystyki w Harvard TH Chan School of Public Health, powiedział, że szacunki zawarte w badaniu mogą być konserwatywne z powodu nie diagnozowania wszystkich przypadków zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich. „Zaburzenie używania konopi indyjskich nie jest odpowiedzialne za większość przypadków schizofrenii, ale jest odpowiedzialne za znaczący i rosnący odsetek. Należy to wziąć pod uwagę w dyskusjach dotyczących legalizacji i regulacji używania konopi indyjskich”, powiedział VanderWeele.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię