Lex TVN i co dalej? Jak będą wygladać wolne media w Polsce

Lex TVN – nazwa nadana przez media nowelizacji ustawy zaproponowanej przez obóz rządzący.

Rząd przedstawił nam tę nowelizację jako ochronę polskich nadawców telewizyjnych przed kontrolą podmiotów spoza Unii Europejskiej. Nie dajmy się jednak zwieść. Eksperci twierdzą, że jest to ewidentny cios wymierzony w stację TVN, która to od 18 miesięcy stara się o przedłużenie koncesji nadawczej dla TVN 24.

Czytaj również: Sekretarz stanu USA krytycznie o nowelizacjach Kpa i ustawy medialnej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, organ kompetentny w tej materii, do teraz nie podjęła decyzji, w związku z czym TVN nie dostał zgody ani odmowy w tej sprawie. Nigdy wcześniej takie sprawy nie toczyły się przez 18 miesięcy.

Zdaniem sporej części opinii publicznej działanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jawi się jako celowe. Wskazuje na umiejętną zwłokę w działaniu, która ma dać czas na przygotowanie odpowiednich przepisów, które uniemożliwią wydanie tejże koncesji. Jak na razie przepisy takie nie istnieją i stacja TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem powinna otrzymać przedłużenie koncesji. Czasu pozostało niewiele, ponieważ aktualna koncesja wygasa 26 września 2021.

Zobacz też: Apel Polek do wiceprezydent USA Kamali Harris. O co proszą?

Jakie konsekwencje może ze sobą przynieść lex TVN?

Ograniczona zostanie wolność słowa, co będzie miało pośredni wpływ na zachwianie bezpieczeństwa obywateli. Zdaniem ekspertów, Polska straci źródło rzetelnych informacji. Ustawa o której jest tak głośno nie dość, że będzie sprzeczna z zasadą pluralizmu mediów, to doprowadzi do kolejnego w ostatnich latach załamania prawa. Złamany zostanie także traktat o współpracy handlowej i gospodarczej, co wpłynie negatywnie na nasze stosunki z USA. To właśnie amerykańska grupa Discovery posiada pakiet większościowy w TVN24.

Polska zamknie się na zagranicznych inwestorów. Kto odważy się bowiem na inwestycję w kraju o tak niestabilnych przepisach prawnych? Ponadto, po raz kolejny Polska narazi się na negatywne reakcje i konsekwencje ze strony organizacji międzynarodowych, których jest wieloletnim członkiem.

Pojawiają się głosy, że nowe przepisy zmuszą Amerykanów do sprzedania Polakom praw do TVN 24, co ułatwi partii rządzącej kontrolę nad treściami pokazywanymi przez stację.

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię