Rzadka tropikalna śmiertelna choroba dotarła do Stanów Zjednoczonych. Dwie osoby nie żyją.

CDC ostrzega przed rzadką chorobą tropikalną, która w Stanach Zjednoczonych zainfekowała 4 osoby i zabiła 2 kolejne.

Melioidoza, choroba tropikalna wywoływana przez bakterie pochodzące z gleby i wody najczęściej występuje w Azji Południowej. Jak podaje CDC „rozprzestrzenia się na ludzi i zwierzęta poprzez bezpośredni kontakt z skażonym źródłem”.

Czytaj również: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

Przypadki melioidozy odkryto w Georgii, Kansas, Minnesocie i Teksasie. Dwie osoby zmarły.
Pozostaje zagadką jest w jaki sposób cztery osoby w USA zaraziły się tą chorobą. Według lekarzy żadna z osób chorych nie podróżowała za granicę. Urzędnicy służby zdrowia pobrali próbki gleby, wody i produktów z domów pacjentów. CDC uważa jednak, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tych przypadków jest któryś z powszechnie importowanych produkt. Urzędnicy próbują znaleźć odpowiedź na to który z produktów dostępnych do kupienia jest skażony. Bakteria burkholderia pseudomallei również zanieczyszcza produkty mokre lub wilgotne pochodzące z regionów tropikalnych.

Zobacz też: Nadużywanie marihuany może prowadzić do schizofrenii

Według CDC melioidoza ma wiele objawów, które są bardzo podobne do gruźlicy lub zapalenia płuc. Objawy często obejmują gorączkę, a także ból lub obrzęk w określonych obszarach ciała. Zainfekowane osoby mogą również cierpieć na kaszel, ból w klatce piersiowej, wysoką gorączkę lub ból głowy. Osoby chorujące na cukrzycę, choroby wątroby i nowotworami są bardziej narażone na melioidozę.

Departamentu Obrony USA również coraz bardzo interesuje się zagadnieniem melioidozy, szczególnie w odniesieniu do zagrożeń bioterrorystycznych. W czerwcu Departament Obrony przyznał University of Hawaii w Manoa’s School of Life Sciences kontrakt o wartości 3 milionów dolarów na opracowanie szczepionki przeciw tej tropikalnej chorobie.

Czytaj: Oczekiwana średnia długość życia ludności świata

Wcześnie zdiagnozowana melioidoza może tyć leczona. Leczenie zazwyczaj obejmuje dożylną terapię przeciwdrobnoustrojową przez okres do ośmiu tygodni, a następnie wielomiesięczną doustną terapię przeciwdrobnoustrojową.

Na dwór czy na pole? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię