Minnesota – fakty i ciekawostki

Minnesota jest 22. najbardziej zaludnionym i 12. najbardziej rozległym z 50 stanów Stanów Zjednoczonych.

1. Pierwsi osadnicy

Najstarsze ludzkie szczątki znalezione w tym regionie pochodzą z 7000 lat p.n.e. Znaleziono je w 1933 roku w pobliżu Browns Valley w zachodniej części stanu.

2. Pierwsi Europejczycy

Obywatele Francji, Pierre Esprit Radisson i Médard Chouart byli w 1660 roku pierwszymi mieszkańcami ze starego kontynentu którzy zamieszkali w Minnesocie. W 1679 roku francuski odkrywca Daniel Greysolon zajął cały region w imieniu Francji.

Czytaj także: New Hampshire – fakty i ciekawostki

3. Największa sieć krytych kładek dla pieszych

Znajduje się w Minneapolis. Minneapolis Skyway System wyróżnia się jako największa sieć skyway na świecie. Łączy ze sobą 80 bloków miejskich na odległość 9,5 mili. Pierwszy skyway został otwarty w 1962 roku.

4. Największy park rozrywki

Valleyfair to największy park rozrywki w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ma ponad 75 przejażdżek i atrakcji, w tym osiem kolejek górskich.

5. Linie autobusowe Greyhound

Carl Wickman i Andrew Anderson otworzyli pierwszą linię autobusową w 1914 roku, aby przewozić górników żelaza między miasteczkami Hibbing i Alice w Minnesocie. To był początek największej firmy przewozowej w Ameryce.

Czytaj też: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

6. Dzięki Minnesocie mamy tostery

Pierwszy elektryczny toster został wynaleziony w Szkocji w 1893 roku, ale wygląd dzisiejszego tostera zawdzięczamy mechanikowi z Stillwater w Minnesocie, Charlesowi Strite. Chociaż Strite opatentował wynalazek, a pierwsze urządzenie Waters Genter’s 1-A-1 Toastmaster z Minneapolis trafiło na rynek w 1925 roku. Firma Toastmaster istnieje do dzisiaj.

7. Pierwsza udana operacja na otwartym sercu

Walton Lillehei, profesor chirurgii na University of Minnesota jest jednym z najlepszych lekarzy kardiologów na świecie. Jedno z jego pierwszych wielkich osiągnięć: pierwsza udana operacja na otwartym sercu u 5-letniej dziewczynki z University of Minnesota, którą Lillehei przeprowadził z kolegą F. Johnem Lewisem.

Czytaj: Urokliwe wyspy w USA. Nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu

8. Kraina 10 000 jezior

Stan Minnesota znany jest z przepięknych krajobrazów i niesamowitej ilości jezior. W krainie 10000 jezior w rzeczywistości znajduje się 11 842 jezior o powierzchni 10 akrów lub więcej i 21 871 jezior o powierzchni ponad 2,5 akra.

9. Najdłuższa jaskinia

Tajemnicza jaskinia to najdłuższa jaskinia w stanie Minnesota, znajdująca się w Forestville State Park. Jaskinia dostępna jest dla zwiedzających. Znajdują się w niej stalaktyty, stalagmity i podziemne baseny.

10. Zdrowie i uroda

Minnesota jest uważana za jeden z najzdrowszych, najpiękniejszych i najbardziej pokojowych stanów w całej Unii.

Zobacz: Północna Dakota – fakty i ciekawostki

11. Edukacja na najwyższym poziomie

W Minnesocie system edukacyjny jest jednym z najlepszych w kraju. Szkoły plasują się w pierwszej 10 w USA.

12. Mieszkańcy stawiają na sprawność fizyczną

Stan Minnesota zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o odsetek mieszkańców, którzy regularnie ćwiczą. Zajmuje drugie miejsce pod względem trzech kluczowych wskaźników: niskiej śmiertelności niemowląt, długiej średniej długości życia i niskiej ogólnej śmiertelności.

13. Najstarsze skały na ziemi

W stanie Minnesota są jedne z najstarszych skał znalezionych na Ziemi, które powstały około 3,6 miliarda lat temu. Około 2,7 miliarda lat temu lawa bazaltowa wyrosła z pęknięć w dnie prymitywnego oceanu. Pozostałości tej wulkanicznej skały utworzyły Tarczę Kanadyjską w północno-wschodniej Minnesocie.

14. Klinika Mayo

Mayo Clinic to amerykańskie akademickie centrum medyczne non-profit z siedzibą w Rochester w stanie Minnesota. Placówka zatrudnia ponad 60 000 pracowników, w tym naukowców, lekarzy, administratorów i innych pracowników służby zdrowia. Doktor Williama Worralla Mayo, który przeniósł się do Rochester w 1863 roku dał początki tej światowej instytucji zdrowia.

Dawid Andres | Ciężarówką przez Stany

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię