Nowy Jork – początek uroczystości na Ground Zero

W Nowym Jorku rozpoczęły się główne obchody 20. rocznicy największych zamachów terrorystycznych na świecie.

11 września 2001 roku porwane przez Al Kaidę samoloty rozbiły się o dwie wieże Światowego Centrum Handlu na Manhattanie oraz o Pentagon. Czwarta z maszyn spadła na pole w Pensylwanii. W zamachach zginęło niemal 3 tysiące osób.

Powiązane: 11 września 2001 roku: rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie

Uroczystości rozpoczęły się od wniesienia na Ground Zero przez strażaków i policjantów amerykańskiej flagi. Miejscowy chór wykonał też hymn Stanów Zjednoczonych. O 14.46 polskiego czasu, w chwili gdy pierwszy samolot wbił się w wieżę Światowego Centrum Handlu uczestnicy ceremonii oddali hołd ofiarom zamachów minutą ciszy. W trakcie zaplanowanej na cztery godziny uroczystości wyczytywane są nazwiska wszystkich zabitych.

Na Ground Zero przyjechał amerykański prezydent Joe Biden, który ma dzisiaj odwiedzić także Waszyngton i Pensylwanię czyli dwa pozostałe miejsca zamachów. Na trybunie w Nowym Jorku są także dwa byli prezydenci: Barack Obama i Bill Clinton.

Czytaj również: Nowy Jork – fakty i ciekawostki

Na miejscu są też nowojorscy strażacy, policjanci i setki mieszkańców Nowego Jorku. Wiele osób ma przypięte niebieskie wstążki, które symbolizują hołd ofiarom zamachów.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię