USA: manifestacja zwolenników Donalda Trumpa

Setki zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa demonstrują w Waszyngtonie w proteście przeciwko traktowaniu osób oskarżonych o udział w szturmie na Kongres, do którego doszło 6 stycznia.

W stolicy USA zgromadzono znaczne siły policji, a budynek Kongresu został ogrodzony.

Zobacz też: Lista skrótów stanów i terytoriów USA

Po tym jak 6 stycznia tysiące zwolenników Donalda Trumpa wdarły się do Kongresu, by uniemozliwić certyfikowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich, ponad 600 osób zostało postawionych w stan oskarżenia, a 63 aresztowano. Uczestnikom zajść postawiono różne zarzuty – od bezprawnego wkroczenia na teren Kongresu, przez niszczenie mienia, po użycie przemocy i spowodowanie obrażeń policjantów.

Czytaj też: Produkty o największej zawartości składników odżywczych

Dziś do Waszyngtonu przybyły setki zwolenników Donalda Trumpa domagając się uwolnienia zatrzymanych i wycofania zarzutów wobec pozostałych. Uczestnicy manifestacji określali osoby zatrzymane mianem więźniów politycznych. W obawie przed aktami przemocy przed manifestacją wokół Kapitolu wzniesiono 2,5-metrowe ogrodzenie z metalowej siatki, a na drogach ustawiono betonowe barykady.

Obawy o możliwość kolejnych zamieszek się jednak nie potwierdziły. Choć doszło do przekrzykiwania się z kontrmanifestacjami, protest miał pokojowy charakter. Liczba uczestników protestu była też mniejsza, niż przewidywano.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię