Sytuacja czytelnictwa w Polsce – ile i co czytają Polacy

Czytanie książek rozwija wyobraźnię i kreatywność, poszerza wiedzę i horyzonty, pozwala ćwiczyć umiejętność czytania (z reguły, im więcej czytamy tym robimy to płynniej i szybciej) oraz budowania coraz bardziej poprawnie złożonych wypowiedzi pisemnych.

Z tych przyczyn czytanie jest szczególnie polecane dzieciom i młodzieży. Niestety przez ostatnie lata zainteresowanie czytelnictwem malało, czytanie książek zostało wyparte i zastąpione przez inne formy rozrywki i spędzania wolnego czasu – przede wszystkim przez telewizję oraz gry video. Wielu dorosłych jako powód nieczytania książek wskazywało – brak czasu.

Zobacz też: Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

Jak wygląda czytelnictwo w Polsce?

Dla polskiego czytelnictwa wyjątkowy był rok 2019, w którym nie tylko miło miejsce zahamowanie spadku czytania książek – lecz nastąpił niewielki wzrost zainteresowania nimi. Proces ten został wzmożony w czasie pandemii koronawirusa. Według przeprowadzonego badania, w 2020 roku 42% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. W porównaniu do lat poprzednich to wzrost o ok 3%. Jest to wynik najlepszy od 5 lat. Po książki częściej od mężczyzn sięgają kobiety – aż 15% kobiet zdeklarowało, że przeczytało przynajmniej 7 książek w roku 2020 (w porównaniu do 7% panów); 52% kobiet deklaruje również, że bardzo lubi czytać (w porównaniu do 32% mężczyzn). Wśród osób nieczytających dominują zdecydowanie osoby, które po książkę nie sięgnęły od lat – 20% z nich zadeklarowało, że nigdy nie przeczytało żadnej książki, 60% nie zrobiło tego od czasu nauki szkolnej. Nadziei dodaje fakt, że im młodszy Polak – tym większe prawdopodobieństwo, że czyta książki. Najmniej czytelników znaleźć można w grupie powyżej 60 lat (33%), powyżej 70 lat mamy zaledwie 22% czytelników. Dla porównania: w grupie wiekowe 15-18 lat znajdziemy 76% czytelników. Najmniej czytelników jest na wsiach (37%) i w małych miastach do 20tyś. Mieszkańców (38%) najwięcej w co najmniej pół milionowych miastach (55%).

Ciekawym faktem jest, że posiadanie książek w domu nie jest zjawiskiem powszechnym. 31% badanych nie posiada w domu żadnej książki.

Czytaj też: Każdy ma szansę zostać milionerem – zobacz jak to zrobić

Co czytają Polacy?

Polacy chętniej czytają papierowe niż cyfrowe książki. Jako źródło pozyskania książek – 45% Polaków je kupuje (to wzrost o ok. 4%), 32% pożycza od znajomych, 23% korzysta z bibliotek. Zaobserwowano również, że coraz szersze grono Polaków korzysta z różnego rodzaju płatnych usług abonamentowych, które pozwalają na nieograniczony dostęp do książek – z takiego rozwiązania korzysta 28% Polaków.

Zobacz: Kariera zgodna z Twoim znakiem zodiaku

Największą popularnością cieszą się kryminały (24%), następnie literatura popularna (20%), szeroko pojęta historia, w tym wspomnienia i biografie cieszą się równie sporym zainteresowaniem – 19%. Chętnie czytana jest również obyczajowo-romansowa, fantastyka, współczesna literatura wysokoartystyczna, poradniki. Najgorzej ma się literatura klasyczna – jest czytana przez zaledwie 3% czytelników w wieku 18-59lat. Co oczywiste jest ona dosyć częstym wyborem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – stanowi 38% – jest to jednak czytelnictwo z przymusu.

Laura Stępniak młoda utalentowana piłkarka

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię