Skutki uboczne trzeciej dawki szczepionek przeciw Covid-19

Na całym świecie realizowane są programy szczepień. Coraz więcej krajów decyduje się na podanie niektórym pacjentom trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19, lista takich pacjentów cały czas jest rozszerzana.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zapewnia, że trzeci zastrzyk jest bezpieczny. Działania niepożądane nie różnią się od tych z 1 i 2 dawki – najczęściej występuje ból i opuchlizna w miejscu szczepienia, gorączka oraz bóle głowy.

Czytaj również: Pandemia Covid-19 zabiła więcej osób niż epidemia hiszpanki w 1918r.

Badanie pacjentów po trzeciej dawce szczepionki trwało od połowy sierpnia do połowy września. Wówczas na pacjentach z obniżonym poziomem odporności zastosowano dawkę przypominająca firmy Moderna lub Pfizer. Analizie poddano 12 600 przypadków.

Większość odnotowanych działań niepożądanych była łagodna i przypominała te z wcześniejszych dawek. 79,4% badanych osób skarżyło się na opuchliznę i ból w miejscu zastrzyku. Równie często – u 74,1% badanych występował ból głowy.

Według amerykańskiej Agencji Leków i żywienia (FDA) oraz CDC trzecią dawkę przypominającą szczepionki firmy Pfizer powinni po sześciu miesiącach od drugiej dawki przyjąć pacjenci powyżej 65 roku życia oraz osoby z przewlekłymi chorobami, oraz pracownicy tzw. zawodów podwyższonego ryzyka: medycy, pracownicy sklepów.

Czytaj też: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Zgodnie z zebranymi danymi, do 19 września trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło w USA 2,2 mln osób. W poniedziałek, 27 września dawkę przypominającą przyjął publicznie prezydent USA – Joe Biden.

Z maską czy bez maski? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię