W Nowym Jorku odbyła się 84. Parada Pułaskiego

W Nowym Jorku odbyła się w niedzielę 84. Parada Pułaskiego. W tym roku poświecona była 100-ej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II.

Nowojorska parada jest największą na świecie manifestacją polonijną. Na 5 Alei na Manhattanie było biało-czerwono. Królowała polska muzyka i język polski. Przybyła tłumnie Polonia z 5 sąsiadujących stanów wschodniego wybrzeża.
Parada rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w Katedrze Świętego Patryka. A pózniej wielki marszałek uroczystości Jadwiga Kopala w asyście przedstawicieli Polonii, polskiego konsulatu, duchowieństwa i władz miasta otworzyła paradę.

Zobacz też: Nowy Jork – fakty i ciekawostki

Dla Jadwigi Kopali dzisiejszy dzień to symbol polonijnej siły i jedności. Jesteśmy dumni, że możemy przekazywać nasze tradycje i świętować – powiedziała marszałek. Paradę Pułaskiego oklaskują tysiące nowojorczyków . Należy ona do największych nowojorskich parad.

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego zainaugurował 1981 roku Michael Blichasz, prezes Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii w stanie Pensylwania. To właśnie w Filadelfii rozpoczynali walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko.

Czytaj również: Pirat, który dał nam (nieświadomie) przepis na guacamole

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się 84 lata temu w Nowym Jorku. Za Nowym Jorkiem poszły inne miasta, w których mieszkali Polacy. Każdego roku, w październiku, polskie parady odbywają się w ponad 50 miejscach w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu odbędzie się między innymi uroczystość w Jamestown, małym miasteczku w stanie Wirginia. Polacy przyjechali tam już w 1608 roku. Pracowali przy produkcji szkła, a przeszli do historii jako organizatorzy pierwszego w Ameryce Północnej strajku robotników.

IAR

Czy lubimy jesień? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię