Nagroda Nobla z ekonomii – komentarze ekspertów z UW

Tegoroczną Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali kanadyjski ekonomista David Card z niwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, a także, wspólnie, Amerykanie Joshua Angrist z Instytutu Technologicznego Massachusetts i Guido Imbens z Uniwersytet Stanforda.

David Card został uhonorowany nagrodą za empiryczny wkład w ekonomię pracy. Natomiast Joshua Angrist i Guido Imbens – za metodyczny wkład w analizę związków przyczynowych.

Czytaj również: Dobrze płatne zawody z niskim poziomem stresu. Ranking

Doktor Jan Witajewski-Baltvilks, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej na Uniwersytecie Warszawskim i adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, powiedział, że David Card został doceniony między innymi za badanie wpływu różnych czynników na rynek pracy, takich jak wysokość płacy minimalnej czy edukacja. „Takim podstawowym przewidywaniem teorii ekonomii było to, że jeżeli zwiększymy płacę minimalną, to zwiększymy bezrobocie. David Card wziął dane ze Stanów Zjednoczonych i udowodnił w bardzo przekonujący sposób, wykorzystując nowoczesne metody ekonometrii, porównując płace minimalne i bezrobocie w różnych stanach, że wcale tak nie jest – mimo podniesienia płacy minimalnej bezrobocie nie rośnie, a zatrudnienie nie maleje. I to spowodowało duży ferment wśród ekonomistów” – powiedział dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej na UW.

Zobacz też: Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

Doktor Jan Witajewski-Baltvilks zastrzegł, że od czasu tamtych badań, czyli od lat 90., powstały kolejne dotyczące płacy minimalnej, które dały różne wyniki. Jednak wszystkie w jego ocenie wskazują, że problem jest bardziej złożony, a wysokość płac nie wynika wyłącznie z produktywności w danej gospodarce.

Zobacz: Metoda kakeibo: to dzięki niej Japończycy są mistrzami oszczędzania

Profesor UW Michał Brzeziński z Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych, wyjaśnił, że dwójka pozostałych noblistów – Joshua Angrist i Guido Imbens – udoskonaliła metody badawcze, z których korzystają inni naukowcy. „Ich wkład jest przede wszystkim metodologiczny, czyli opracowanie i udoskonalenie kilku metod wnioskowania takiego quasi eksperymentalnego” – powiedział profesor UW Michał Brzeziński. Dodał, że ich rozwiązania umożliwiają korzystanie z niedoskonałych danych. „Pozwalają nam jako ekonomistom wnioskować, że obserwowane związki są przyczynowe, że dana polityka, a nie inne czynniki, których nie jesteśmy w stanie kontrolować w naszych badaniu, prowadzi do polepszenia na przykład stanu zdrowia lub wyników w edukacji” – wyjaśnił Michał Brzeziński.

Czytaj: Wnętrze w stylu glamour – dowiedz się, czym powinno się wyróżniać

Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została ustanowiona w 1968 roku. Po raz pierwszy wyróżnienie przyznano rok później. Laureatów wyłania Królewska Szwedzka Akademia Nauk zgodnie z tymi samymi zasadami jak w przypadku Nagród Nobla.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię